«Ամեն ինչ թռչում էր օդի մեջ». Բեյրութում պայթյունի վայրից 600 մետրից էլ պակաս հեռավորության վրա բնակվող ամուսնական զույգը հրաշքով ողջ է մնացել և պատմել կատարվածի մասին
Բեյրութում օգոստոսի 4-ի երեկոյան տեղի ունեցած հզոր պայթյունից հրաշքով ողջ են մնացել Իմադ Խալիլն ու նրա կինը` Լինա Ալամեհը, որոնք ապրում են պայթյունի վայրից 600 մետրից էլ պակաս հեռավորության վրա: Ամուսնական զույգի պատմությունը ներկայացրել է CNN-ը:
Ամուսիններն այժմ հիվանդանոցում են և բուժվում են ապակուց ու բեկորներից ստացված վնասվածքներից, պայթյունի ալիքից ամբողջովին ավերվել է նաև նրանց բնակարանը:
Լինան 3-ժամյա վիրահատության է ենթարկվել: Կնոջ խոսքով` ինքը ստիպված է եղել 11 հարկ աստիճաններով իջնել ցած՝ օգնության համար: Նրա ամուսինը, որը շատ ավելի լուրջ վնասվածքներ է ստացել, 6-ժամյա վիրահատության է ենթարկվել:
Լինան պատմել է, որ ինքն ու ամուսինը հետևել են առաջին պայթյունին, որն այդքան էլ ուժեղ չի եղել: Առաջին պայթյունից 33 վայրկյան անց տեղի է ունեցել երկրորդ՝ արդեն հզոր պայթյունը:
«Հիշում եմ, որ ամեն ինչ թռչում էր օդի մեջ»,-հեռախոսով իր հիվանդասենյակից պատմել է Լինան:
Պայթյունի հետևանքով ամուսինները կորցրել են գիտակցությունը, Լինան հետ է շպրտվել ապակե դռան միջով, նա կոտրել է արմունկը, մեջքի և մարմնի այլ հատվածների բազմաթիվ վնասվածքներ է ստացել:
Իմադը շատ ավելի լուրջ վնասվածքներ է ստացել, նրա մարմնի մեծ մասը վիրակապված է: Նա տեղեկացրել է, որ ավելի հեշտ է տեսանյութով նկարահանել իր վնասվածքները, քան հերթով թվել դրանք: Նա ոտքից գլուխ վնասվածքներ ունի, նաև աջ կողի կոտրվածք:
Պայթյունից հետո առաջինն ուշքի է եկել Լինան և առաջինը, ինչ մտածել է, եղել է այն, թե արդյոք իր ամուսինը ողջ է: Երբ նա կարողացել է վերջապես ուշքի բերել ամուսնուն, Խալիդն ասել է, որ ինքը մահանում է:
Լինան փորձել է ամուսնուն քարշ տալով բերել դռների մոտ, սակայն ուժերը չեն բավարարել: Այդ ժամանակ նա սկսել է իջնել աստիճաններով 11 հարկ, դրսում հանդիպել է ծանոթ ոստիկանի: Ոստիկանն ու այլ մարդիկ բարձրացել են բնակարան և, պոկված դուռը որպես պատգարակ օգտագործելով և դրա վրա տեղավորելով Իմադին, նրան դուրս են հանել և երկուսին էլ տեղափոխել հիվանդանոց:
Պայթյունից ընդամենը 585 մետր հեռավորության վրա գտնվող նրանց բնակարանը, որը ձեռք էր բերվել ընդամենը 2 տարի առաջ, հիմնահատակ քանդվել է:
Հիշեցնենք, որ Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում փորձում են ուշքի գալ օգոստոսի 4-ի երեկոյան որոտացած աղետալի պայթյունից:
Լիբանանյան լրատվամիջոցների նոր տեղեկությունների համաձայն՝ պայթյունի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 149-ի, վիրավորները 5 000-ից ավելի են։ Զոհերից 11-ը հայ են: Տասնյակ մարդիկ դեռևս անհետ կորած են համարվում: Ավելի վաղ հաղորդվում էր 100 զոհի և 4000 վիրավորի մասին:
Բեյրութն օգոստոսի 4-ի երեկոյան որոտացած հզոր պայթյունի հետևանքով աղետի գոտի է հայտարարվել, քաղաքում երկու շաբաթով՝ օգոստոսի 4-18-ը, արտակարգ դրություն է սահմանվել:
Լիբանանի Անվտանգության բարձրագույն խորհրդի արտահերթ նիստում վարչապետ Հասան Դիաբը հայտարարել էր, որ աղետի մեղավորները խիստ պատասխանատվության են ենթարկվելու:
«Բացարձակապես անընդունելի է, որ վեց տարի շարունակ նավահանգստի պահեստում 2750 տոննա ամոնիումի նիտրատ է պահվել, և նավահանգստի կառավարիչների կողմից պրոֆիլակտիկ որևէ գործողություն չի իրականացվել»,- շեշտել է Դիաբը:
Բեյրութում որոտացած ավերիչ պայթյունի հետևանքով մեծ վնասներ են կրել նաև հայկական համայնքային կառույցները:
«Վնասվել են Անթիլիասի Մայր Տաճարի, Վեհարանի, հայագիտական և մանկավարժական կենտրոնների, ինչպես նաև՝ «Կիլիկիա» թանգարանի դռները, պատուհանները, ջահերը»,- ասված է կաթողիկոսարանի տարածած հաղորդագրությունում:
The remains of the port of Beirut, as seen from the apartment balcony.
A screenshot from Lina's video showing the start of the second explosion, which leveled the port and caused widespread damage.
The first explosion, as seen in Lina Alameh's video.