«Վիզդ կկտրեմ, կթողնեմ չոլի մեջ». տղամարդը հոգեմետ դեղով սուրճ է հյուրասիրել տաքսու վարորդներին ու թալանել վերջիններիս
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ ավարտվել է Ավետիս Շ.-ի գործի դատական քննությունը:
42-ամյա Ավետիս Շ.-ին մեղադրանք էր առաջադրվել 6 դրվագ ավազակային հարձակումների ու կողոպուտների համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175 հոդվածի 1-ին մասով, 175 հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 176 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 4-րդ կետերով՝ 3 դրվագ, 176 հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով:
Ըստ մեղադրանքի՝ 2018 թվականի փետրվարի 15-ի գիշերը՝ ժամը 1-ն անց 20-ի սահմաններում, Ավետիս Շ.-ն Երևանի Կիևյան և Օրբելի փողոցների խաչմերուկում նստել է Արգամ Հ.-ի վարած «Օպել Աստրա» մեքենան ու պատվիրել է իրեն տեղափոխել Գեղարքունիքի մարզի գյուղերից մեկը: Վաղարշյան փողոցում գտնվող «Կրպակ» սուպերմարկետի մոտ Ավետիս Շ.-ն հոգեմետ դեղով սուրճ է հյուրասիրել մեքենայի վարորդին ՝ նպատակ ունենալով նրան հասցնել անգիտակից վիճակի, զրկել  դիմադրելու և պաշտպանվելու հնարավորությունից և հափշտակել մոտը եղած գումարներն ու գույքը: Երևան-Սևան ավտոճանապարհին վարորդի քունը տարել, նա ամբողջովին թուլացել է սուրճի հետ խմած դեղի ազդեցությամբ: Ավետիսն առաջարկել է տեղերով փոխվել՝ իբր վարորդին հանգստանալու հնարավորություն տալով: Նա նստել է վարորդի տեղը, վարորդը տեղափոխվել է մեքենայի հետնամաս,  գիտակցությունը կորցրել է, իսկ Ավետիսը մեքենան վարել է ոչ թե իր մատնանշած գյուղ, այլ… Քանաքեռի գերեզմանատուն: Նա հափշտակել է մեքենայի սրահում գտնվող  5  հազար դրամ մետաղադրամը, 70 հազար և 5500 դրամ արժողության բջջային հեռախոսները: Իսկ երբ Ավետիսը ձեռքը մտցել է վարորդի տաբատի գրպանը՝ այնտեղ եղած 75 հազար դրամը հափշտակելու նպատակով, նրա ձեռքի հպումից վարորդը մեքենայի մեջ արթնացել է, լինելով ֆիզիկապես թուլացած վիճակում՝ փորձել է դիմադրել, բայց Ավետիս Շ.-ն սպառնացել է՝ ասելով. «Վիզդ կկտրեմ, կթողնեմ չոլի մեջ»: Հափշտակելով վարորդի գրպանում եղած գումարը՝ Ավետիս Շ.-ն փախել է: Արգամ Հ.-ին պատճառվել է ընդհանուրը՝   155  հազար 500 դրամի գույքային վնաս: Վարորդը փոքր-ինչ սթափվելուց հետո մեքենան վարել, հասել է բենզալցակայանի մոտ և այլևս չի կարողացել մեքենան վարել, կանգնեցրել է ճամփեզրին: Նրան պատահաբար հայտնաբերել են այդ հատվածով երթևեկող նրա եղբայրները, տարել են տուն: Տուժողը տանը 7-8 ժամ քնել, մի կերպ ուշքի է եկել ու գնացել է ոստիկանություն…
Բացի այդ, ըստ մեղադրանքի՝ 2018 թվականի փետրվարի 19-ին, ժամը 20-ի սահմաններում Ավետիս Շ.-ն Երևանի Մոսկովյան փողոցում նստել է Հովհաննես Դ.-ի վարած «Օպել» մեքենան, պատվիրել է իրեն տեղափոխել Սևան քաղաք: Երթևեկության ընթացքում Երևանի Աճառյան փողոցում Ավետիսը հոգեմետ դեղամիջոցով սուրճ է հյուրասիրել վարորդին: Երևան-Սևան ավտոճանապարհին՝ Չարենցավանի մոտակայքում, վարորդի քունը տարել է, նա թուլացել է: Ավետիսը, ըստ իր ծրագրի՝ առաջարկել է տեղերով փոխվել, վարորդի համաձայնությամբ նա նստել է մեքենայի ղեկին, իսկ վարորդը կորցրել է գիտակցությունը: Ավետիսը նրան տեղափոխել է Երևանի Լենինգրադյան փողոցում գտնվող «Սեբաստիա» հյուրանոցի մոտ, հափշտակել է նրա մոտ եղած   5  հազար դրամը և 10 հազար դրամ արժողությամբ բջջային հեռախոսը՝ Հովհաննես Դ.-ին ընդհանուրը՝ պատճառելով 15 հազար դրամի գույքային վնաս:
Բացի այդ, ըստ մեղադրանքի՝ Ավետիս Շ.-ն 2018 թվականի փետրվարի 10-ին, ժամը 23-ի սահմաններում Երևանի Հալաբյան-Արզումանյան փողոցների խաչմերուկում նստել է Արամ Ա.-ի վարած «Օպել» մեքենան, պատվիրել է մեքենան վարել Երևան քաղաքով: Ճանապարհին ասել է՝ աղջիկ լինի, վերցնենք, տանենք հյուրանոց… Խորենացի փողոցում Ավետիսը տաքսու վարորդին հոգեմետ դեղամիջոցով կաթով սուրճ է հյուրասիրել, ինչի ազդեցությունից վարորդը քիչ անց գիտակցությունը կորցրել է: Ավետիս Շ.-ն անգիտակից վիճակում գտնվող վարորդից հափշտակել է   50 հազար դրամ և 4500 դրամ արժողության բջջային հեռախոսը՝ Արամ Ա.-ին ընդհանուրը՝ պատճառելով  54 հազար 500 դրամի գույքային վնաս: Այս վարորդը անգիտակից վիճակում մնացել է մեքենայի մեջ, որոշ ժամանակ անց փոքր-ինչ սթափվել, դուրս է եկել մեքենայից, օգնություն է խնդրել մոտակայքում ծառայություն իրականացնող ոստիկաններից, բայց չի հիշել, թե նրանց ինչ է ասել: Հետագայում 1-02 հաղորդման ժամանակ տեսել է Ավետիսին, անմիջապես ճանաչել է, վստահ է եղել, որ նա իրեն  քնեցրել ու թալանել է… Տուժողը դիմել է ոստիկանություն…
Բացի այդ, ըստ մեղադրանքի՝ 2018 թվականի փետրվարի 17-ին Ավետիս Շ.-ն խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ ժամը  23-ն անց 45-ի սահմաններում գործով չպարզված անձի հետ Երևանի Թումանյան փողոցում նստել է Միսակ Կ.-ի կողմից վարած «Տոյոտա» մեքենան, պատվիրել է իրենց տանել Մարտունի քաղաք:
Հյուսիսային ավտոկայանի մոտ նա վարորդին «մածնաբրդոշ» է հյուրասիրել, իսկ Աբովյան քաղաքի ՃՈ անշարժ հենակետի մոտ գտնվող խանութի մոտակայքում վարորդին հոգեմետ դեղ պարունակող սուրճ է հյուրասիրել: «Չայնիի» ոլորաններում վարորդի ինքնազգացողությունը վատացել է: Ավետիսն առաջարկել է տեղերով փոխվել: Նա նստել է մեքենայի ղեկին, վարորդը գիտակցությունը կորցրել է, նրան տեղափոխել են Երևանի Թբիլիսյան խճուղի և հափշտակել են վարորդի մոտ եղած 18 հազար դրամ գումարը, 73 հազար դրամ արժողությամբ բջջային հեռախոսը և 9600 դրամ արժողությամբ ականջակալները՝ Միսակ Կ.-ին ընդհանուրը պատճառելով 100 հազար 600 դրամի գույքային վնաս: Այս վարորդը ուշքի է եկել հաջորդ առավոտյան մեքենայի հետնամասում: Հասկացել է, որ իրեն թալանել են: Պատահական տաքսի է  կանգնեցրել, խնդրել է տանել Արշակունյաց պողոտա՝ իր մեքենան թողնելով այնտեղ, որտեղ կանգնած էր: Հետո վարորդը ուշքի է եկել շտապօգնության մեքենայում, նորից ուշագնաց է եղել և արթնացել է «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում: Ավետիս Շ.-ին հետագայում տեսել է հեռուստացույցով, ճանաչել է, որ իրեն թալանած ուղևորն է, դիմել է ոստիկանություն…
Բացի այդ, ըստ մեղադրանքի՝  2018 թվականի փետրվարի 21-ին, ժամը 12-ն անց  30-ի սահմաններում Ավետիս Շ.-ն նախնական համաձանությամբ գործով չպարզված անհայտ անձի հետ Երևանի Կողբացի-Պուշկին փողոցների խաչմերուկում նստել են Կամսար Է.-ի վարած «Օպել» մեքենան: Պատվիրել են իրենց տեղափոխել Մարտունի քաղաք:
«Շրջանայինի «Սաս» սուպերմարկետի մոտ մեքենան կանգնեցրել են, երեք հատ կաթով սուրճ է բերել Ավետիսը՝ մի տուփը՝ մի ձեռքում, երկու տուփը՝ մյուս: Առանձին բռնած տուփը տվել է վարորդին: Վերջինս սուրճ չէր սիրում, չի խմել, տուփը դրել է մեքենայի դռան մոտ: Ճանապարհին Ավետիսն անընդհատ պնդել է, որ վարորդը սուրճը խմի, իրեն «չարհամարհի»: Վարորդը մի քանի կում է արել՝ նկատելով, որ սուրճի տուփն արդեն բացված էր: «Չայնիի» ոլորաններում Ավետիսն իջել է մեքենայից՝ կարիքները հոգալու, հետո, վերադառնալով, առաջարկել է, որ վարորդը սուրճը խմի, որպեսզի դատարակ տուփերը դեն նետեն: Վարորդը «քաղաքավարությանը զոհ» գնալով՝ խմել-դատարկել է տուփը… Գեղարքունիքի մարզի Վերին Գետաշեն գյուղի մոտակայքում վարորդի ինքնազգացողությունը վատացել է: Ավետիսը նստել է վարորդի տեղը, վարորդը մեքենայում գիտակցությունը կորցրել է, նրան տեղափոխել են Դիլիջան, որտեղ ՃՈ տեսուչը մեքենան կանգնեցրել է, վարորդը ուշքի է եկել ու խնդրել է իրեն տեղափոխել հիվանդանոց՝ ասելով, թե վատ է զգում: Ոստիկանության մեքենայով նրան տեղափոխել են «Տավուշ» բժշկական կենտրոն: Բուժօգնություն ստանալուց հետո վարորդի ինքնազգացողությունը փոքր-ինչ լավացել է, նա նստել է իր մեքենան, համաձայնել է, որ մեքենան վարի Ավետիս Շ.-ն: Վերադարձել են Երևան: «Շանգրիլա» խաղատան մոտ վարորդը հայտնաբերել է, որ մեքենայի սրահից հափշտակվել է 17 հազար դրամ և  35 հազար դրամ արժողության բջջային հեռախոսը: Վարորդը պահանջել է, որ Ավետիսը մեքենան կանգնեցնի, իսկ երբ մեքենան կանգնել է, նա փորձել է օգնության կանչել որոշ հեռավորության վրա գտնվող ՃՈ աշխատակցին: Այդ ընթացքում Ավետիս Շ.-ն ու չպարզված անձը ոտքով դիմել են փախուստի: Կամսար Է.-ին ընդհանուրը՝ պատճառվել է 52 հազար դրամի գույքային վնաս: