Ոչ մի պետություն դեռևս չունի կառուցված մոդուլային ԱԷԿ, որ տեսնես՝ ինչպես է այն աշխատում․ Ղազինյան Աշխարհի ամենաուժեղ բանակը կարող է ստանալ այնպիսի մի ապտակ, որից հետո այլևս ոտքի չի կանգնի. Խամենեիի արձագանքը ԱՄՆ-ին ՀԾԿՀ նախագահն ընդունեց, որ ՀԷՑ-ի վերցրած վարկերի տոկոսները վճարում է սեփականատերը՝ հիմնավորելով, որ ՀԷՑ-ը խլվել է. Դավիթ Ղազինյան ՀԷՑ-ում 40 տոկոսով ավելացել է վթարների թիվը, իրենք հայտարարում են, որ չի աճել. Դավիթ Ղազինյան Սպասվում է առանց տեղումների եղանակ. օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի Վթար՝ Կոտայքում, 50-ամյա վարորդը ոչ սթափ վիճակում «Samand»-ով հայտնվել է կամրջի տակ, վիրավnր կա Վթար․ ջուր չի լինի երկար ժամանակ Հոյակապ եմ, լավ է, ամեն ինչ լավ է. Միքայել Սրբազանը դուրս գրվեց հիվանդանոցից Արտակարգ դեպք՝ Կոտայքում, «Սան Ռայս» հյուրատան հավաքարարը` 11-ամյա որդուն կողքին նստեցրած, «Jeep»-ից կրակnցներ է արձակել Ադրբեջանցի գործարարն ու նրա կինը Մոսկվայում բարձրահարկ շենքի պատուհանից ըն կել են
Ադրբեջանի կորուստներից ևս 35-ի անունները հայտնի են
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախում սկսված պատերազմը շարունակվում է, ու, բնականաբար, ամեն ժամ ավելանում է երկու կողմերի կորուստների թիվը։ Ներկայացնում ենք սպանված ադրբեջանցիների ևս 35 անուն, որը գումարելով նախկին երկու ցուցակներին, ընդհանուր առմամբ ստանում ենք 82 հայտնի անուն։ Կարևորը՝ սոցցանցերում ադրբեջանցիների գրառումները գնալով ավելանում են, կրկին նշենք՝ սրանք առայժմ միայն մեզ մոտ եղած տվյալներից համակարգված անուններն են։ Այս մասին հայտնում է Ռազմինֆոն։
1. Գյոզալով Խալիդ Հասան օղլու (Gözəlov Xalid Həsən oğlu), ավագ լեյտենանտ, Պետական սահմանապահ ծառայության (ՊՍԾ) օդաչու, ծնված՝ 1996 թ., Բիլասուվարի շրջանի Աշաղը Ջյուռալի գյուղի բնակիչ;
Հիշեցնենք, որ երեկ հայտնել էինք ՊՍԾ ևս մեկ սպանված օդաչուի մասին՝ Ղասիմով Աբբաս Ռզա օղլուն։ Վերջինս սպանվել էր սեպտեմբերի 27-ին։ Ելնելով այն հանգամանքից, որ նա ՊՍԾ-ից էր, ենթադրել էինք, որ սեպտեմբերի 27-ին հայկական կողմի խոցած ուղղաթիռներից առնվազն մեկը Մի-17 է եղել, քանի որ ՊՍԾ-ն այժմ այդ մոդելի ուղղաթիռներ է շահագործում։ Հավանական տարբերակ է, որ Գյոզալով Խալիդը և Ղասիմով Աբբասը եղել են նույն ուղղաթիռի անձնակազմում, սակայն չի բացառվում նաև, որ նրանք խոցված երկու տարբեր ուղղաթիռների օդաչուներ լինեն։
2. Ալմամմադով Էմին (Emin Əlməddəmov), ծնված 1989 թ., Շամքոր քաղաքի բնակիչ;
3. Հասանով Ագիլ Նոֆալ օղլու (Həsənov Aqil Nofəl oğlu), լեյտենանտ, 24 տարեկան, սպանվել է սեպտեմբերի 28-ին;
4․ Գուրբանով Ռամիլ Սուդեյիֆ օղլու (Qurbanov Ramil Sudeyif oğlu);
5. Գասըմով Ֆաիգ Գաչայ օղլու (Qasımov Faiq Qaçay oğlu), փոխգնդապետ, Սումգայիթ քաղաքի բնակիչ: Սպանվել է սեպտեմբերի 28-ին, Ադրբեջանի ազգային հերոս Հասանգուլու Գասըմովի հարազատ եղբայրն է;
6. Մամմադով Էլջան Զյոհրաբ օղլու (Məmmədov Elcan Zöhrab oğlu), ենթասպա;
7․ Իբրահիմխելիլով Սոյխան Էլդենիզ օղլու (İbrahimxelilov Soyxan Eldeniz oğlu), Աղդաշի շրջան Աղզիբիր գյուղի բնակիչ;
8. Իլգար Բյուրջալիև (İlqar Bürcəliyev), Գյանջայի շրջանի բնակիչ;
9. Զիյա Սամադով (Ziya Səmədov), կապիտան, ռազմաբժիշկ, ծնված՝ 1987 թ., Մասալլը շրջանի բնակիչ;
10. Ջաֆարլի Ռյոյալ Իքրամ օղլու (Cəfərli Röyal İkrəm oğlu), ծնված՝ 1998թ․, Բայլականի բնակիչ;
11. Աբբասով Թողրուլ Բայրամ օղլու (Abbasov Toğrul Bayram oğlu), 30 տարեկան, Աղջաբեդիի Հաջըբեդելի գյուղից;
12. Ասադով Բախըշ Խալիգ օղլու (Əsədov Baxış Xaliq oğlu), Աղդամի բնակիչ;
13. Բալաքիշիև Գարա Էմիրխան օղլու (Balakişiyev Qara Emirxan oğlu), Բայլականի բնակիչ;
14. Թաղըև Ալի (Tağıyev Əli), 20 տարեկան, Սալյանի շրջանի բնակիչ;
15. Սալահով Քյամիլ (Salahov Kamil), Եվլախի բնակիչ, սպանվել է սեպտեմբերի 28-ին Թարթառի ուղղությամբ;
16․ Ալլահվերդիև Ռյովշեն (Allahverdiyev Rövşen), ենթասպա, Աղջաբեդիի բնակիչ, սպանվել է սեպտեմբերի 28-ի գիշերը Ֆիզուլու ուղղությամբ;
17. Օրուջով Նեմեթ Աքբար օղլու (Orucov Nemet Əkbər oğlu), լեյտենանտ, հուղարկավորվել է սեպտեմբերի 28-ին;
18. Հասանով Սերխան Հաբիլ օղլու (Serxan Həsənov Habil oğlu), Թովուզի շրջանի Ալիբեյլի գյուղի բնակիչ, սպանվել է սեպտեմբերի 28-ին;
19. Ալիև Ֆարիդ Համլեթ օղլու (Əliyev Fərid Hamlet oğlu), 19 տարեկան, Իսմայիլլի շրջանի Քյուրդմաշը գյուղի բնակիչ։ Սպանվել է սեպտեմբերի 28-ին;
20. Գաֆարով Սամեդդին Ռասիմ օղլու (Qəfərov Saməddin Rasim oğlu), ենթասպա, Իսմայիլլի շրջանի Գուբախալիլլի գյուղիբնակիչ։ Սպանվել է սեպտեմբերի 28-ին;
21. Էմին Մամմադով (Emin Məmmədov), ենթասպա։ Սպանվել է սեպտեմբերի 28-ի գիշերը՝ Ֆիզուլու ուղղությամբ;
22. Զամանով Մահամմադ Ռահման օղլու (Zamanov Məhəmməd Rəhmən oğlu), Նախիջևանի բնակիչ, սպանվել է սեպտեմբերի 28-ին;
23. Աբբասով Աղբաբա (Abbasov Ağbaba), սպանվել է սեպտեմբերի 29-ին;
24. Բադալով Էլմադդին (Badalov Elməddin), 19 տարեկան, Ֆիզուլու շրջանի Քերիմբեյլի գյուղից։ Սպանվել է սեպտեմբերի 29-ին;
25. Ասթանլը Իգբալ (Astanlı İqbal), շարքային, ծնված՝ 1996 թ., Բիլասուվարի բնակիչ։ Սպանվել է սեպտեմբերի 29-ին;
26. Հյուսեյնով Աքբար (Əkbər Hüseynov), 19 տարեկան, Բաքվի բնակիչ։ Սպանվել է սեպտեմբերի 29-ին;
27. Մամմադով Ֆախրի Հաբիլ օղլու (Məmmədov Fəxri Habil oğlu), Բաքվի բնակիչ, սպանվել է սեպտեմբերի 29-ին;
28. Մեջիդով Ագիլ Այդին օղլու (Mecidov Aqil Aydin oglu), Թովուզի շրջանի բնակիչ, սպանվել է սեպտեմբերի 29-ին;
29. Իսմայիլով Ագիլ Էլի օղլու (İsmayılov Aqil Eli oğlu), ծնված՝ 1996 թ.: Նախիջևանցի է, սպանվել է Թարթառի ուղղությամբ՝ սեպտեմբերի 29-ին;
30. Շիրալիև Ինթիգամ Բախտիյար օղլու (Şirəliyev İntiqam Bəxtiyar oğlu), շարքային, ծնված՝ 1997 թ., Գյոյչայ շրջանի Փոթու գյուղի բնակիչ, սպանվել է սեպտեմբերի 29-ին;
31. Ալիև Բահրուզ Էլման օղլու (Əliyev Bəhruz Elman oğlu), Բաքվի բնակիչ;
32. Մալիքով Ագիլ (Məlikov Aqil), կապիտան;
33. Վելիև Հիդի Բախթիյար օղլու (Veliyev Hidi Bəxtiyar oğlu), Գորանբոյի բնակիչ;
34. Քարիմլի Ռամին (Kərimli Ramin), Իմիշլիի շրջանի բնակիչ;
35. Ագաքիշիև Նուրան (Nuran Agakişiyev), 18 տարեկան, Բաքվի բնակիչ:
Կրկին նշենք, որ սպանված ադրբեջանցի զինծառայողների թիվը շարունակում է աճել, նոր անուններ կներկայացնենք մեր՝ հաջորդիվ հրապարակվելիք ցուցակներում։ Մինչ այդ կարող եք կարդալ նախորդ 20 և 27 անուն պարունակող ցուցակները։
Ոչ մի պետություն դեռևս չունի կառուցված մոդուլային ԱԷԿ, որ տեսնես՝ ինչպես է այն աշխատում․ Ղազինյան Հայաստանի մարզերի խոշոր հարկատուները․ Սյունիքի մարզի խոշոր հարկատուն ԶՊՄԿ-ն է Մոդուլային ատոմակայանով էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը լինելու է 60-80 դրամ, սա շատ թանկ է․ Դավիթ ՂազինյանԱշխարհի ամենաուժեղ բանակը կարող է ստանալ այնպիսի մի ապտակ, որից հետո այլևս ոտքի չի կանգնի. Խամենեիի արձագանքը ԱՄՆ-ին Գնալու են գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Կարապետյանի ռեյտինգի հետևանքով սրվում է իշխանության վարքը. Դավիթ Ղազինյան ՀԾԿՀ նախագահն ընդունեց, որ ՀԷՑ-ի վերցրած վարկերի տոկոսները վճարում է սեփականատերը՝ հիմնավորելով, որ ՀԷՑ-ը խլվել է. Դավիթ Ղազինյան Իշխանությունները չեն ցանկանում հայտարարել, որ սարքավորումները, որի արդյունքում վերացվեց Էրեբունիում վթարը, տրվել է «Տաշիր»-ի կողմից՝ պարոն Կարապետյանի համաձայնությամբ. ՂազինյանՀԷՑ-ում 40 տոկոսով ավելացել է վթարների թիվը, իրենք հայտարարում են, որ չի աճել. Դավիթ Ղազինյան Ի՞նչ սպառնալիքներ և հնարավորություններ ունի TRIPP-ը․ Նաիրի Սարգսյան Բաքվի բռնապետական տրիբունալը 20 տարի ազատազրկման է դատապարտել Ռուբեն Վարդանյանին. Ավետիք ՉալաբյանՍպասվում է առանց տեղումների եղանակ. օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի Թոշակառուների անկանխիկ ծախսերը նվազագույն են, հետվճարի այդ մեխանիզմը՝ անարդյունավետ․ Դավիթ ՀակոբյանԲաժանիր, որ տիրես․ մեր ժողովրդին միտումնավոր են պառակտել․ Լիլիթ ԱրզումանյանՎթար՝ Կոտայքում, 50-ամյա վարորդը ոչ սթափ վիճակում «Samand»-ով հայտնվել է կամրջի տակ, վիրավnր կա Դավիթ Ղազինյանի ասուլիսը. ուղիղՎթար․ ջուր չի լինի երկար ժամանակ Ֆասթ Բանկը 600 միլիոն դրամից ավելի աջակցություն է տրամադրել տարբեր նախագծերի Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին 2024 թվականին ՀՀ-ում հանրաքվե չի եղել, առանց հանրաքվեի այդ տարածքները Ադրբեջանին փոխանցելը հանձնում անվանելը, մեղմ ասած, արդարացված է․ Մելոյանը՝ Կիրանցի մասինՀոյակապ եմ, լավ է, ամեն ինչ լավ է. Միքայել Սրբազանը դուրս գրվեց հիվանդանոցից Արտակարգ դեպք՝ Կոտայքում, «Սան Ռայս» հյուրատան հավաքարարը` 11-ամյա որդուն կողքին նստեցրած, «Jeep»-ից կրակnցներ է արձակելԱդրբեջանցի գործարարն ու նրա կինը Մոսկվայում բարձրահարկ շենքի պատուհանից ըն կել են Բացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են. Արման ԱբովյանԵրբ երկրի վարչապետը հայտարարում է, որ ընտրություններից հետո քաղաքական դաշտից «վերջնականապես» դուրս են մղվելու որոշակի խմբեր, այն վերածվում է ուղերձի՝ կանխորոշված ենթատեքստով․ Սուրենյանց Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման Մեկնարկում է Չեմպիոնների լիգայի անցումային փլեյ-օֆֆը Բանջարեղեն արևային վահանակների տակ. Ուզբեկստանը և Ֆրանսիան գործարկում են ագրովոլտային համակարգեր «Ժամանակակից դառնալ նշանակում է առաջ գնալ, թե՞ դավաճանել սեփական եսին». FairWind ռոք խումբը՝ նոր երգի մասին Թեհրանը ցանկանում է գործարքի գնալ և գիտակցում է հետևանքները, եթե այն չկայանա. Թրամփ ՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համար Բուհեր, ուսանողական ինքնակառավարում և պետական գերակայություններ․ բարձրագույն կրթության խնդիրները«ՀայաՔվեն» «Անի պլազա» հյուրանոցի «Նաիրի» սրահում մամուլի ասուլիս-շնորհանդեսով կազդարարի իր քաղաքական հայտի մեկնարկըԻնչ նպատակով ենք մենք մտնում քաղաքականություն, և որն է մեր առանցքային հանձնառությունը. Ավետիք ՉալաբյանԹող գնան ղուրբան լինեն 5000 տղերքին. վանաձորցիների կարծիքները. «Համահայկական ճակատ» շարժումՎաղը` ժամը 15:00-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի առջև կկայանա ակցիա. «Համահայկական ճակատ» շարժումՍահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովն է արձանագրել, որ Վենետիկի հանձնաժողովը խնդրել է վերացնել երկքաղաքացիության և մշտական բնակությունների ցենզերը. Ռ. ՀայրապետյանՀայաստանին անհրաժեշտ են տնտեսական և ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծեր. Գագիկ ԾառուկյանԴոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացել․ փոխարժեքն՝ այսօր Ստորագրահավաք՝ ի աջակցություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Իմ և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է․ Աննա Հակոբյան Կրկին ձյուն կգա՞․ եղանակն՝ առաջիկա օրերին «Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ» Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ» Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» «ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ» Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ» Իրավական դաշտում է ամեն ինչ․ Սամվել Կարապետյանի առաջադրումը հանգիստ չի տալիս իշխանությանը Սփյուռքը բարձրաձայնում է․ Ֆրանսիայից մինչև Արգենտինա՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ու՞մ բախտը կբերի այսօր․ աստղագուշակ փետրվարի 17-ի համար