ՄԻՊ-ը համաչափ չի համարում Արցախում տեղի ունեցող իրադարձություններին միջազգային կառույցների արձագանքը
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ակնհայտ է համարում, որ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների առնչությամբ միջազգային կազմակերպությունների արձագանքը համաչափ չէ, քաղաքական պատճառները գերակայում են մարդու իրավունքներին նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  Թաթոյանը նման տեսակետ հայտնեց Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկմանը՝ անդրադառնալով ԼՀԿ-ից Անի Սամսոնյանի հարցին:
Թաթոյանը հիշեցրեց, որ ՄԻՊ-ը միջազգային կառույցների հետ մանրամասն աշխատում է, մի քանի արձագանքներ եղել են: ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարը արդեն երեք անգամ արձագանքել է: Առաջին անգամ ընդհանուր արձագանք էր, երկրորդ անգամ արձագանքը կապված էր կասետային զինատեսակների հետ կապված, երրորդը հայտարարությունը պատերազմական հնարավոր հարձակումների մասին էր: «Դա, կարող եմ ասել, որ ըստ էության առաջընթաց է: Այդ բարձր մակարդակում խոսվում է պատերազմական հանցագործություն եզրույթով: Ընդ որում ՄԱԿ-ի գերագույն հանձնակատարը խոսել էր Ստեփանակերտի շուկայի, խաղաղ բնակավայրերի հետ կապված: Ցավոք, այդ արձագանքում չկային Ստեփանակերտի հիվանդանոցի և ծննդատան հարցերը: Բայց հետաքրքիրն այն էր, որ ըստ էության Հադրութի՝ մեր երկու հայրենակիցների սպանության դեպքը նկատի ունենալով, տրված էր պատերազմական հանցագործության ժամանակ սպանության բնորոշումը՝ մտադրված սպանություն»,-ասաց ՄԻՊ-ը:
Նրա խոսքով՝ այդ արձանագրումը հետագայում կոնվենցիոն վարույթների հետ կապված, միջազգային հարթակներում պետք կգա:
«Ակնհայտ է, որ միջազգային կազմակերպությունների արձագանքը համաչափ չէ: Եվ ցավոք, պետք է արձանագրել, որ քաղաքական պատճառները գերակայում են մարդու իրավունքների նկատմամբ»,-ասաց Թաթոյանը:
Նա հիշեցրեց, որ ՄԱԿ-ը, Եվրոպայի խորհուրդը և մի շարք այլ կազմակերպություններ ստեղծվել են մարդու իրավունքներ պաշտպանելու համար: «Ո՞վ է հռչակել սկզբունքը, որ որևէ մեկը չպետք է հայտնվի լուսանցքում, և որևէ իրավունք չպետք է անտեսվի: Ո՞վ է հաստատել, ընդունել, որ տարածքի քաղաքական կարգավիճակը չի կարող իրավունքների պաշտպանության վրա բացասական ազդեցություն ունենալ: Սա մինչև 2030 թվականը ՄԱԿ-ի հռչակած կարևորագույն սկզբունքներից է»,- ասաց Թաթոյանն ու հավելեց, որ խոսքը վերաբերվում է ոչ թե ինչ-որ արձագանքներին, այլ կոնկրետ քայլերին:
Իրանը լայնածավալ զորավարժություններ է սկսել․ ի՞նչ է կատարվումՈւժեղ ձնաբքի պատճառով Երևան-Մոսկվա-Երևան չվերթը հետաձգվել էԿրակոցներ են հնչել Զովունիում. Կա վիրավորԹալինի բենզալցակայաններից մեկում բռնկված հրդեհը մարվել է95 տարեկանում մահացել է լեգենդեր դերասան Ռոբերտ ԴյուվալՄեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի ա, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն ՔոչարյանՊետական բուհերը ֆինանսապես պահում են ուսանողները, բայց վերահսկում են քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. Մենուա ՍողոմոնյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԻ՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՍա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանՌեկորդային ծավալի թմրանյութեր են հայտնաբերվելԱՄՆ-ն հակամարտության կողմերին Ուկրաինայի վերաբերյալ համաձայնագիր չի պարտադրում. ՌուբիոԴիլիջանում բացվել է Հայկական գործվածքի թանգարանIDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքումՀրապարակվել է ԱԺ ընտրություններում ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների նախնական թիվըՊետք է սթափվել, լրջանալ և լուրջ վերաբերվել այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում մեր ռեգիոնում և մեր պետականության շուրջ. Մհեր ԱվետիսյանԱդրբեջանցի միգրանտների համար ՌԴ-ում կարգելվի որոշ մասնագիտություններով աշխատանքներ. հայերին արգելքը չի վերաբերիԵվրոպան փորձում է նվազեցնել ԱՄՆ-ից ռազմական կախվածությունը ԶՊՄԿ-ն ժողովրդի կողքին՝ ներդրումներ առողջապահության և բնապահպանության ոլորտումԲժիշկը զգուշացրել է ագրեսիվ քաղցկեղ առաջացնող սխալի մասին Իտալիայի հայտնի «Սիրո կամարը» փլուզվել է Սուրբ Վալենտինի գիշերը Խոշոր հրդեհ կենդանաբանական այգում (տեսանյութ)Չինաստանը երբեք չի գնա ընդդեմ Ռուսաստանի. Լուկաշենկո Խնդիրը ոչ թե պատերազմի և խաղաղության մեջ է, այլ խաղաղությունը ապահովելու միջոցների․ Ավետիք ՉալաբյանԻնչ վիրուսներ են շրջանառվում, համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում Բենզալցակայանում պայթյnւն է տեղի ունեցել․ նոր մանրամասներ Կարեն Խաչանովը բարելավել է դիրքը ATP-ի դասակարգման աղյուսակում Երկու շաբաթ առաջ անհետ կորած աղջիկը մահացած է գտնվելԵպիսկոպոսները կհավաքվեն Ավստրիայում՝ ի հեճուկս Փաշինյանի Անողնաշարության մաստեր-կլաս Հանրային հեռուստատեսությունից Փաշինյանը վերջնականապես յուրացրեց Սահմանադրական դատարանը ԱՄՆ-ը ցանկանում է գործարք կնքել Իրանի հետ. Ռուբիո Տարեցների համար հանրային տրանսպորտը պետք է լինի անվճար. Հ. ԿամենդատյանՔՊ խմբակի ընտրության արդյունքում տաս համար ստացած անձը տապալել է աշխատանքային պայմանագրերի էլեկտրոնային կնքման գործընթացը. Հրայր Կամենդատյան2018-ից հետո ժողովրդի մոտ կեղծ դրական սպասումներ առաջացան, որ վարկերի տոկոսներ, տույժեր, տուգանքներ, բոլորը պետությունն է մարելու. Նաիրի Սարգսյան Պայթյուն ոստիկանական բաժանմունքի մոտ, առնվազն 2 մարդ մաhացել է, 14-ը՝ վիրավnրվելՆույնիսկ սոցիալական խնդիրները բավարար են, որ ժողովուրդն այս անգամ չընտրի Փաշինյանին. Աննա Կոստանյան Իշխող ուժի ընդունած օրենքը հենց «ՀայաՔվե»-ի դեմ է․ Ատոմ Մխիթարյան.Մարդիկ պետք է հասկանան, որ իրենց ընտրությունն է որոշելու երկրի և իրենց վաղվա օրը․ Արմեն Մանվելյան Մարդիկ մոտեցել ինձ շնորհակալություն են հայտնել. Մեսրոպ Մեսրոպյան2025 թվականին ՀԾԿՀ-ն սպառողների կողմից ստացել է 3460 դիմում-բողոք, հանձնաժողովի կարգավորման դաշտում գործող ընկերությունները բյուջե են փոխանցել 10.3 մլրդ դրամ. Մեսրոպ Մեսրոպյան Էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի սակագները անփոփոխ են մնացել. ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը հերքո՞ւմ է Գևորգ Պապոյանին. վարկերը կապ չունեն սակագնի հետ Շարունակում ենք տաքանալ․ Գագիկ Սուրենյան (տեսանյութ) Իրանը պետք է հրաժարվի հարստացված ուրանից. Նեթանյահու Այս նկարի ո՞ր թվերի մեջ էիք պատկերացնում ձեզ ութ տարի առաջ․ Արմեն Աշոտյան Արտառոց դեպք՝ Երևանում, ամուսինը նկատել է, որ կինը ձեռքը դրել է մեկ այլ տղամարդու ուսին, ու փորձել է հանդիպել վերջինի հետ Նոյեմբերյանի համայնքային ոստիկաններին է հանձնվել երկու հետախուզվող Պեսկովն ասել է, թե ովքեր են լինելու Ժնևի բանակցություններում ռուսական պատվիրակության կազմում