Երևան-Երասխ ճանապարհին «ՎԱԶ 2121»-ը բախվել է երկաթե արգելապատնեշներին, հանդիպակաց երթևեկող «Ford»-ը կորցրել է կառավարումն ու բախվել արգելապատնեշներին. կան տուժածներ Տեսախցիկը ֆիքսել է Արմավիր-Բաղրամյան ավտոճանապարհին 31-ամյա մոդել Վերա Սաֆարյանի կյшնքը խլшծ шվտnվթшրի պահը (բացառիկ տեսանյութ) Պաշտոնյաները, վարչապետից սկսած, պետք է ժամանակ ծախսեն իրենց կրթությունը բարելավելու վրա. Փաշինյան Ռուսաստանը կշարունակի hարվածները Ուկրաինայի օբյեկտներին. Պեսկով Իրանը պահանջում է, որ նավերը ստանան թույլտվություն Հորմուզով անցնելու համար Փամբակ գետում ջրաhեղձ եղած 7-ամյա աղջնակին դեռ չեն հուղարկավորել, քրոջ մարմինը գտնելուն են սպասում Մեկնարկում է առաջին դասարան հաճախող երեխաների առցանց հայտագրման հիմնական փուլը․ մանրամասներ Օդի ջերմաստիճանը առաջիկա օրերին կբարձրանա 4-6 աստիճանով, ապա 5-7-ով կնվազի Կյանքից հեռացել է «Միսիս Եվրոպա 2022» գեղեցկության մրցույթում Հայաստանը ներկայացրած մոդել, արցախցի Վերա Սաֆարյանը Իրանը ԱՄՆ-ի հետ երկխոսությունը վերսկսելու համար Լիբանանում hրադադարի երաշխիքներ է պահանջում. CNN


Ինչու Փաշինյանը փոխեց իր հայացքները. Ռուսական գործակալությունը ծավալուն հոդված է գրել

Ուշադրության կենտրոնում

Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է կիսանախագահական կառավարման համակարգին վերադառնալու մասին, որը նախկինում քննադատել է: Նա պատրաստակամություն է հայտնել գնալ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների, իսկ մինչ այդ էլ պահանջել, որ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանը հեռանա պաշտոնից:

Ռուսական ՌԻԱ Նովոստին վերլուծական է հրապարակել Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա՝ նախկին հայացքներից հրաժարվելու մասին և խոսել այն մասին, թե ինչպես ամեն ինչ կավարտվի:

Только народ

На митинге в кругу сторонников на площади Республики Пашинян заявил: надо "работать над тем, чтобы общенародным референдумом принять новую или реформированную Конституцию". И допустил возможность перехода от парламентской к полупрезидентской форме правления.

Премьер подчеркнул, что он и его приверженцы готовы к внеочередным выборам. Дескать, раз оппозиция хочет его отставки, он определит уровень своей популярности во время голосования. Пашинян уже придумал лозунг для собственной партии: "Конец бархату" — и не сомневается в успехе.

"Мы уверены в позиции народа, только народ довел меня до премьерства и только народ может снять, — говорил с трибуны глава правительства. — Хочу, чтобы он получил эту возможность через голосование, хочу быть уверенным, что он простил мне ошибки. И я бросаю вызов парламентской оппозиции — идите на внеочередные парламентские выборы".

Это прозвучало неожиданно, ведь еще месяц назад премьер произносил противоположные по смыслу слова. В январе утверждал, что полупрезидентская форма правления была самой неэффективной за время независимости: "Мы вместе убедились на практике, что это провальная система, обрекшая страну на неудачи".

Свое мнение он поменял под влиянием продолжающегося политического кризиса.

После завершения боевых действий в Карабахе, которое было воспринято в Армении как поражение, страна бурлит. Оппозиция призывает Пашиняна уйти в отставку, митингующие на улицах скандируют "Никол — предатель!"

На этом фоне премьер решил: сейчас самый удачный момент, чтобы ответить критикам. И дал развернутое интервью. Прокомментировал высказывание предшественника Сержа Саргсяна о несвоевременном использовании российских ракетных комплексов "Искандер" во время боев в Карабахе. "Пусть задаст вопрос, почему ракета "Искандера" не взорвалась? Или почему взорвалась на десять процентов, например?" — дискутировал Пашинян с оппонентом заочно. Когда журналист усомнился, было ли такое, премьер сказал, что, вообще-то, не знает. "Может, это оружие 80-х", — добавил политик.

Пашинян защищал собственные взгляды и нападал на противников. Утверждал, что до его прихода к власти в Армении функционировал один институт — "институт коррупции". "Но нам удалось его разрушить, — продолжал премьер. — И особенность нашей команды в том, что у нас денег нет — ни личных, ни общих".

Сотрудники полиции на перекрытом участниками акции протеста оппозиции проспекте Баграмяна в Ереване

Тогда же он коснулся и досрочных выборов. Пашинян настаивал, что против внеочередного голосования выступала оппозиция, поэтому решение отложили до лета. В действительности политические враги премьера увязывали этот вопрос с его отставкой. "Некоторые силы намерены использовать парламентские выборы как площадку для радикальных действий, что может угрожать внутренней стабильности, а также усилить внешние вызовы", — подчеркнул Пашинян.

Выступления премьера не остались без внимания — замначальника Генштаба Тиран Хачатрян критически отнесся к его словам. Это (или что-то еще) стоило ему должности — глава правительства уволил военачальника. В ответ Генштаб потребовал отставки Пашиняна, заявив, что политики ведут страну к опасной черте.

Дальше события развивались по нарастающей — премьер назвал происходящее попыткой военного переворота и призвал сторонников выйти на митинг на площадь Республики. У Пашиняна, как оказалось, была опора и за рубежом — в Вашингтоне и Анкаре. Представитель Госдепартамента США Нед Прайс высказался недвусмысленно: "Вооруженные силы государств не должны вмешиваться во внутреннюю политику. США за демократические процессы и институты в Армении, мы твердо стоим за демократию и суверенитет этой страны".

Слова поддержки со стороны Анкары могли воспринять как откровенную издевку: армянское общественное мнение негативно относится к Турции, в том числе и как к союзнику Азербайджана. Турецкий министр иностранных дел Мевлют Чавушоглу осудил попытки насильственного захвата власти в любой стране мира. "Это касается и событий в Армении", — добавил глава МИД.

Участники акции протеста оппозиции с требованием отставки премьер-министра Армении Никола Пашиняна на проспекте Баграмяна в Ереване

Пашиняна это не смутило — он направил прошение об отставке начальника Генерального штаба Оника Гаспаряна главе государства. Саркисян отказал. "Президент не встает на сторону какого-либо политического движения, — говорилось в ответном заявлении. — Бесспорно, Вооруженные силы тоже должны сохранять нейтралитет".

Премьер упорствовал, вернул документ президенту и вновь получил отказ. Теперь требование об отставке начальника Генштаба должно вступить в силу автоматически в трехдневный срок. Глава государства обратился в Конституционный суд с просьбой определить, насколько соответствуют основному закону нормы о назначении на должности военнослужащих.

Выступая перед сторонниками, Пашинян произносил слова, которые отдаленно походили на раскаяние. Причиной ошибок кабинета министров он назвал народную любовь: "И мы, пытаясь ее оправдать, хотели поступать правильно и идеально. А поиски совершенства во многих случаях приводили к бездействию".

В то же самое время на другой площади Еревана — Баграмяна — митинговала оппозиция с требованием отставки премьера. Но толпы противников не пошатнули уверенности Пашиняна. Гаспаряна он назвал предателем, так как тот якобы подстрекал военных выступить против него.

Генерал промолчал, за него ответила дочь — Асмик. "Забавно, когда группа дезертиров говорит о защитниках Родины и называет их предателями. Кстати, интонация таких людей напрямую зависит от степени их удаленности от линии фронта", — написала девушка в социальной сети.

Между тем Пашинян поменял позицию еще в одном вопросе — после беседы с президентом России Владимиром Путиным армянский премьер признал, что его дезинформировали по поводу состояния поставленных в республику российских ракетных комплексов "Искандер-М".

"Заявление премьер-министра не имеет никакого отношения к содержанию и качеству армяно-российских союзнических отношений в сфере военного и военно-промышленного сотрудничества, — сообщил представитель правительства Мане Геворгян. — Не вызывает сомнения и то обстоятельство, что российское оружие — одно из лучших в мире".

Политические маневры

Специалисты по Армении и региону полагают, что изменения позиции премьера — всего лишь маневры.

"Слова о том, что нам нужно вернуться к полупрезидентской форме правления, звучали и прежде. Многие считают, что это повысит эффективность государственной системы, — объясняет политолог Айк Халатян. — На самом деле цель Пашиняна — внести раскол в ряды противников, многие из которых поддержат реформу. Он надеется, что обсуждение изменений в конституции отвлечет общество от текущей политики, потому использует конъюнктуру в собственных интересах и поднимает на щит идею, которую сам раньше критиковал".

Эксперт по региональным проблемам Сергей Шаакянц видит истоки кризиса в событиях, которые предшествовали приходу Пашиняна во власть. Ответственность он возлагает и на бывшего президента Сержа Саргсяна, который, по его словам, в угоду неким европейским ценностям пошел на кардинальную перестройку государственной машины. "Парламентская республика вызывает у многих смех, а президентская — желание выдвинуть собственного кандидата, который возьмет в руки все полномочия", — полагает Шаакянц.

Ավելին՝ այստեղ

 

Փաշինյանի հակառուսական քաղաքականության պատճառով Ռուսաստանն այլևս Հայաստանի կողքին չէ․ քաղաքացիՄինչև ե՞րբ են տեղական սազանդարները խաբելու ժողովրդին՝ հօգուտ Ադրբեջանի շահերի․ Աննա ԿոստանյանԹեղուտի հանքի շուրջ մեծ գործարքի սպասումները. արևմտյան հեղինակների վարկածը«Ուժեղ Հայաստանի» պատգամավորի թեկնածու Աշոտ Եղիազարյանին ներկայացված մեղադրանքը հիշեցնում է ֆանտաստիկ ֆիլմի սցենար. փաստաբան Ազգային և հայրենասեր ուժերը պետք է միավորվեն. Արմեն ՄանվելյանԲժիշկը զգուշացրել է զկռտոցի վտանգի մասինԱդրբեջանի դատարանը Ռուսաստանի ութ քաղաքացիների դատապարտել է բանտարկությանՇախմատի աշխարհի առաջնություն. հայ պատանի շախմատիստները առաջատար դիրքերում ենԱմառային տապ և ջերմային հարված. Ի՞նչ է պետք իմանալ առողջությունը պաշտպանելու համարԹուրքիայում հայկական գերեզմանների վրա տներ են կառուցում․ ErmenihaberԵՄ-ն Հայաստանին տրամադրում է 34 միլիոն եվրոյի անհետաձգելի աջակցությունՀՃՇ֊ն և ՀՃԿ֊ն միանում են Սամվել Կարապետյանի կոչին, որ հաջիևները մեր երկրի ճակատագիրը չորոշեն․ Արշակ ԿարապետյանԻսրայելն ու «Հըզբոլլահը» համաձայնության են եկել հրադադարի շուրջ | Թրամփը գրառում է արել, իսկ Իրանը՝ փակել Հորմուզի նեղուցըԱրարատԲանկ․ կյանքի նոր ռիթմ լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների համարԵրևան-Երասխ ճանապարհին «ՎԱԶ 2121»-ը բախվել է երկաթե արգելապատնեշներին, հանդիպակաց երթևեկող «Ford»-ը կորցրել է կառավարումն ու բախվել արգելապատնեշներին. կան տուժածներ Ոչ մի սոցհարցում «Քաղաքացիական պայմանագրին» 49% չի տվել, այդպիսի վարկանիշ չեն ունեցել. Արեգ ՍավգուլյանԸնտրախախտումների շուրջ 30%֊ը եղել է վարչական ռեսուրսի կիրառման արդյունքում. Ատոմ ՄխիթարյանՏեսախցիկը ֆիքսել է Արմավիր-Բաղրամյան ավտոճանապարհին 31-ամյա մոդել Վերա Սաֆարյանի կյшնքը խլшծ шվտnվթшրի պահը (բացառիկ տեսանյութ) Ռազմավարական սեսսիաներ` երբ յուրաքանչյուր կարծիք կարևոր է․ այս գաղափարի շուրջ են կառուցված ԶՊՄԿ-ում մեկնարկած ռազմավարական սեսսիաները Պաշտոնյաները, վարչապետից սկսած, պետք է ժամանակ ծախսեն իրենց կրթությունը բարելավելու վրա. Փաշինյան Ռուսաստանը կշարունակի hարվածները Ուկրաինայի օբյեկտներին. Պեսկով Իրանը պահանջում է, որ նավերը ստանան թույլտվություն Հորմուզով անցնելու համար Փամբակ գետում ջրաhեղձ եղած 7-ամյա աղջնակին դեռ չեն հուղարկավորել, քրոջ մարմինը գտնելուն են սպասում Ինչպե՞ս էր հաղթանակ հայտարարվում, երբ ձայների 90%-ը դեռ հաշվարկված չէր․ Արթուր ՄիքայելյանՄեկնարկում է առաջին դասարան հաճախող երեխաների առցանց հայտագրման հիմնական փուլը․ մանրամասներ Երրորդ ժամկետի մետաստազները․ Էդմոն Մարուքյան Ucom-ը «Սթրիթ Բոլ Հայաստանի Գավաթ 2026»-ի տեխնոլոգիական գործընկերն է Օդի ջերմաստիճանը առաջիկա օրերին կբարձրանա 4-6 աստիճանով, ապա 5-7-ով կնվազի Կյանքից հեռացել է «Միսիս Եվրոպա 2022» գեղեցկության մրցույթում Հայաստանը ներկայացրած մոդել, արցախցի Վերա Սաֆարյանը Իրանը ԱՄՆ-ի հետ երկխոսությունը վերսկսելու համար Լիբանանում hրադադարի երաշխիքներ է պահանջում. CNN Ինչի՞ մասին է Ռոբերտ Քոչարյանի նոր մեղադրանքը Կամչատկայի ափերի մոտ մեկուկես ժամվա ընթացքում տեղի է ունեցել 12 nւժեղ երկրաշարժ ԿԸՀ-ն ոտնահարել է երեք տեղամասերում քվեարկած քաղաքացիների իրավունքները․ Աննա ԿոստանյանԿԸՀ-ի որոշումը Հայաստանը տանում է 90-ականների քաղաքական իրականություն. Ավետիք ՉալաբյանՀայաստան 3-0 Ալբանիա. Ադրբեջանին ջախջախելուց հետո մեր հավաքականը համոզիչ հաղթանակ տարավ Ալբանիայի նկատմամբ Կյանքից հեռացել է Ռիտա Շառոյանը Իգլեսիասը ստիպված է եղել ապացուցել, որ ինքն Իսպանիայի հավաքականի ֆուտբոլիստ է Ձերբակալվել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հակոբյանը (տեսանյութ) Իսրայելի և Լիբանանի միջև բանակցությունների նոր փուլը տեղի կունենա հունիսի 24-ին. Al Arabiya «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը ՍԴ է դիմել՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ԱԺ ընտրությունների արդյունքները Սեփական ժողովրդի վրա «կայֆավատ» լինելու նուրբ արվեստը Աշտարակ քաղաքի Էջմիածնի խճուղում տեղադրվել է լուսանկարահանող տեխնիկական միջոց Փամբակ գետում շարունակում են 13 ամյա աղջկա որոնողական աշխատանքները․ ներգրավված են ոստիկաններ և փրկարարներ Ուժային ուղղահայացի ճնշումն ու հետընտրական կոնսոլիդացիայի հրամայականը. Սամվել Կարապետյանի ազդակները ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցությունները Բյուրգենշտոկում այսօր տեղի չեն ունենա. Շվեյցարիայի ԱԳՆ Իսրայելը այս գիշեր մի շարք hարվածներ է hասցրել Լիբանանի հարավին Հիմա զգոնությունը առավել լարելու ժամանակն է․ Լիլիա ՇուշանյանԱԱ-2026․ երկրորդ տուրի խաղացանկը ԱՄՆ-ը հերթական hարվածն է hասցրել Խաղաղ օվկիանոսում գտնվող նավակին. կան զnhեր Հավաքական ընդդիմությունը կարող է այլընտրանքային խորհրդարան ձևավորել. Ավետիք Չալաբյան
Ամենադիտված