Երրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին
ՔաղաքականությունՀայաստանի ներքաղաքական դաշտում նոր լարում է ձևավորվում՝ պայմանավորված գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հնարավոր երրորդ ժամկետի թեմայով։ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության համագումարի բացման ընթացքում «Մեր ձևով» շարժման համակարգող խորհրդի ղեկավար Նարեկ Կարապետյանը կոշտ գնահատականներով անդրադարձավ վարչապետի պաշտոնավարման ուրվագծվող շարունակությանը՝ այն համարելով անընդունելի և վտանգավոր պետականության համար։
Իր ելույթում Կարապետյանը շեշտեց, որ ութ տարի իշխանության ղեկին գտնված վարչապետի երրորդ ժամկետի հավակնությունը դուրս է քաղաքական պատասխանատվության տրամաբանությունից։ Նրա խոսքով՝ հասարակությունն արդեն երկու անգամ վստահության քվե է տվել գործող իշխանությանը, և այդ երկու փուլերի արդյունքները, ըստ ընդդիմադիր գործչի, ծանր հետևանքներ են ունեցել երկրի համար։
«Վատ ժամանակները ծնում են ուժեղ առաջնորդներ, ուժեղ առաջնորդները ստեղծում են լավ ժամանակներ։ Այսօր մեր երկրում կա ընտրություն՝ ենթարկվել, թե գործել, մնալ, թե գնալ ավելի ապահով տեղ։ Կա ընտրություն գյուղացու համար՝ մշակել հայրենի հողը, թե թողնել ու գնալ օտար երկիր աշխատելու։ Հայաստանն այսօր ջրբաժանի առաջ է կանգնած։ Ութ տարի կառավարած վարչապետի սիրտը երրորդ ժամկետ է ուզում։ Ասում է՝ ինձ տվեք երրորդ շանս», – հայտարարեց Նարեկ Կարապետյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ առաջին ժամկետում իշխանությունը, ինչպես ինքն է պնդում, կորցրել է Արցախի մեծ մասը, թուլացրել բանակը և ենթարկեցրել դատական համակարգը։ Երկրորդ ժամկետը, ըստ նրա, նշանավորվել է Արցախի վերջնական կորստով, ներքին քաղաքական լարվածությամբ, տնտեսական ծանրաբեռնվածությամբ և հասարակության բևեռացմամբ։ Կարապետյանը նաև պնդեց, որ իշխանությունը լայնորեն շահարկում է կառուցված դպրոցների ու իրականացված ծրագրերի թեման, մինչդեռ երկրի սոցիալական խնդիրները խորանում են, իսկ քաղաքացիների վարկային բեռը աճում։
Ելույթի ընթացքում նա ուղղակի դիմեց վարչապետին՝ հարց բարձրացնելով, թե ինչն է մնացել անավարտ, որը պահանջում է նոր ժամկետ։ «Ասում է՝ ներդրումներ եմ բերելու նոր ժամկետում։ Բերող էիր, բերեիր։ Ութ տարի միայն հույս էիր բերում ու վաճառում մեզ վրա։ Գործ անել չգիտես, ասում ես՝ հարևաններն են ուժեղ։ Հարևանները նույնն են, դու ես թույլ», – ընդգծեց նա։
Նարեկ Կարապետյանի խոսքով՝ Հայաստանում ձևավորվել է իրավիճակ, երբ իշխանությունը փորձում է սեփական քաղաքական ձախողումները բացատրել արտաքին գործոններով, մինչդեռ պատասխանատվությունը պետք է կրի կառավարող ուժը։ Նա երրորդ ժամկետի գաղափարը որակեց որպես քաղաքական համակարգի առողջ զարգացմանը հակասող գործընթաց՝ նշելով, որ երկարատև իշխանությունը մեծացնում է կառավարման փակության, պատասխանատվության նվազման և ժողովրդավարական մեխանիզմների թուլացման վտանգը։
Քաղաքական դիսկուրսում երրորդ ժամկետի թեման նոր չէ, սակայն այն կրկին ակտիվանում է առաջիկա ընտրական գործընթացների համատեքստում։ Ընդդիմադիր շրջանակները պնդում են, որ իշխանության երկարաձգումը խաթարում է քաղաքական մրցակցությունը և սահմանափակում է հանրային վերահսկողությունը։ Իշխանական ճամբարը, իր հերթին, շեշտադրում է կայունության և շարունակականության անհրաժեշտությունը։
Նարեկ Կարապետյանը նաև անդրադարձավ արտաքին արձագանքների թեմային՝ նշելով, որ միջազգային գործընկերների լռությունը կարող է ընկալվել որպես երկակի մոտեցում ժողովրդավարական չափանիշների հարցում։ Նրա համոզմամբ՝ եթե այլ երկրներում նման զարգացումներ արձանագրվեին, ապա դրանք կարժանանային կոշտ գնահատականների։
Երկրում ձևավորվող քաղաքական մթնոլորտը ցույց է տալիս, որ երրորդ ժամկետի հարցը կարող է դառնալ առաջիկա քաղաքական պայքարի առանցքային թեմաներից մեկը։ Հասարակության առջև կրկին կանգնած է ընտրություն՝ շարունակել գործող քաղաքական ուղեգիծը, թե ձևավորել նոր իշխանական համադրություն։ Քննարկումները դեռ շարունակվում են, սակայն արդեն ակնհայտ է, որ թեման կշարունակի բևեռացնել քաղաքական դաշտը և դառնալու է ներքաղաքական օրակարգի կենտրոնական հարցերից մեկը։