Ընտրակա՞շառք, թե՞ վարչական ռեսուրս․ Սյունիքում աջակցությունների բաժանումը նախընտրական մեկնարկից օրեր անց
Հայաստանի քաղաքական կյանքում հազվադեպ հանդիպող իրողություն է, երբ գործող իշխանության ղեկավարը բացահայտորեն ձգտում է երրորդ ժամկետի։ Սակայն առավել կարևոր է այն, թե ինչ գործիքակազմ է կիրառվում այդ նպատակի ճանապարհին։ Նախընտրական շրջանի մեկնարկից անմիջապես հետո Սյունիքում տեղի ունեցած զարգացումները նոր հարցադրումներ են առաջացրել ընտրական գործընթացի արդարության և օրենքի հավասար կիրառման վերաբերյալ։
«Փաստ»-ի տեղեկություններով՝ փետրվարի 9-ին, այսինքն՝ Հանրապետության նախագահի կողմից ընտրություններ նշանակելու հրամանագրի ուժի մեջ մտնելուց ընդամենը երկու օր անց, Սյունիքի մարզպետը որոշում է ստորագրել մարզի բնակիչներին ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ։ Ժամանակագրությունը ինքնին քաղաքական ենթատեքստ է ստեղծում, քանի որ խոսքը վերաբերում է արդեն պաշտոնապես մեկնարկած նախընտրական շրջանին։
Հիշեցնենք, որ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը փետրվարի 6-ին ստորագրել էր հերթական խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին հրամանագիրը, որը ուժի մեջ էր մտել փետրվարի 7-ից։ Դրանից հետո իրավապահ մարմինները հայտարարեցին քաղաքական դերակատարների հայտարարությունների և գործողությունների համապարփակ մշտադիտարկման մասին՝ պարզելու համար, թե արդյոք չեն խախտվում Քրեական օրենսգրքի այն դրույթները, որոնք ընտրական ժամանակահատվածում արգելում են նյութական աջակցությունների տրամադրումը, եթե դրանք կարող են գնահատվել որպես ընտրակաշառք։
Քրեական օրենսգիրքը ընտրակաշառքի համար նախատեսում է մինչև տասը տարվա ազատազրկում։ Այնուամենայնիվ, այս պահի դրությամբ իրավապահ մարմինները դեռևս պաշտոնական տեղեկություն չեն հրապարակել՝ տվյալ դեպքով քրեական վարույթ նախաձեռնելու կամ իրավական գնահատական տալու վերաբերյալ։
Ստեղծված իրավիճակը անխուսափելիորեն հիշեցնում է 2021 թվականի ընտրական շրջանը, երբ Գորիսի այն ժամանակվա քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը դատապարտվեց ընտրակաշառքի համար։ Այդ դեպքում բնակիչներին տրամադրված դրամական օգնությունը իրավապահների կողմից որակվեց որպես ընտրական հանցագործություն, և կիրառվեց քրեական պատասխանատվություն։ Այդ որոշումը ներկայացվում էր որպես օրենքի հավասար կիրառման օրինակ՝ անկախ քաղաքական պատկանելությունից։
Այսօր, նույն իրավական դաշտում և ընտրական նույն զգայուն փուլում, իշխանության ներկայացուցչի կողմից բնակիչներին ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու փաստը դառնում է իրավական համակարգի համար լուրջ փորձություն։ Եթե նախկինում նման գործողությունը գնահատվել է որպես հանցագործություն, ապա այժմ սպասելի է նույն չափանիշի կիրառումը։ Հակառակ պարագայում ձևավորվում է երկակի ստանդարտի վտանգավոր տպավորություն։
Ընտրությունների նկատմամբ հանրային վստահությունը կառուցվում է ոչ միայն օրենքների առկայության, այլ դրանց հետևողական և հավասար կիրառման վրա։ Երբ նույնատիպ գործողությունները տարբեր քաղաքական դերակատարների դեպքում ստանում են տարբեր իրավական գնահատականներ, դա արդեն ազդում է ողջ համակարգի հեղինակության վրա։
Որոշ փորձագետների գնահատմամբ՝ խնդիրը միայն մեկ վարչական որոշումը չէ, այլ դրա քաղաքական համատեքստը։ Երբ ընտրական գործընթացը նոր է մեկնարկել, իսկ ֆինանսական աջակցությունները բաժանվում են հենց այդ փուլում, բնական է, որ առաջանում են հարցեր վարչական ռեսուրսների կիրառման վերաբերյալ։ Եթե իրավական արձագանքը ուշանում է կամ բացակայում, ապա դա ավելի է խորացնում անվստահությունը։
Սյունիքում տեղի ունեցածը պահանջում է հստակ և հրապարակային գնահատական։ Օրենքի գերակայությունը չի կարող լինել ընտրովի։ Եթե իշխանությունը հայտարարում է համապարփակ մշտադիտարկման մասին, ապա այդ սկզբունքը պետք է գործի բոլորի համար՝ առանց բացառությունների։ Հակառակ դեպքում ընտրական գործընթացը կընկալվի ոչ թե որպես մրցակցային պայքար, այլ որպես վարչական հնարավորությունների հաշվարկված օգտագործման դրսևորում։
Բաքվում հայ են դատում, Երևանում իշխանությունները դիսկոտեկ են անում և զվարճանում․ Մենուա ՍողոմոնյանUcom-ը և Hero House Yerevan-ը կշարունակեն համագործակցել Ողբերգական վթարի հետևանքով ՊՆ ծառայող է մահացել Պատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները. Գագիկ Ծառուկյան Արտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն Ընտրակա՞շառք, թե՞ վարչական ռեսուրս․ Սյունիքում աջակցությունների բաժանումը նախընտրական մեկնարկից օրեր անց Այն մասին, թե ինչպիսի բանակ ենք մենք կառուցելու իշխանության գալուց հետո. Ավետիք ՉալաբյանՎարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար․ Աշոցքի տարածաշրջանում բուք է«Բարսելոնան» մրցավարների չի կաշառել․ Լա Լիգայի նախագահՓետրվարի 20-ի եղանակային կանխատեսումներըԻսակովի պողոտայում այրվել է ավտոմեքենա. կա տուժած Արհեստական բանականությունը կասկածի տակ է դրել կտավների հեղինակներինՓորձում են վերականգնել աշխարհի 7 հրաշալիքներից մեկը«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի «Հայ Վիրտուոզներ» ծրագրի կրթաթոշակառու Էդուարդ Դայանը արժանացել է Գրան Պրիի Սրտանց շնորհավորում եմ եզդիական համայնքին Սուրբ Նաբիի (Խըդըր Նաբիի) տոնի առթիվ․ Նարեկ ԿարապետյանՀետազոտությունը բացահայտել է՝ բնակության պայմանները կարող են ազդել կրծքագեղձի քաղցկեղի ելքերի վրաԱմասիայում Ադրբեջանցիներ են վերադառնում, Երևանում սկանդալային կրակոցներ են․ Էդմոն ՄարուքյանԱՄՆ-ն ծրագրում է ռազմական բազա ստեղծել ԳազայումՄալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի թաղապետարանի դիմաց մեքենաներ են բախվել․ վիրավոր կաՖԻՖԱ-ի նախագահն արձագանքել է Վինիսիուսի շուրջ ծագած սկանդալինԱՄՆ դեսպանատան մոտ պայթյnւն է տեղի ունեցել մեքենայում՝ հրդեհի բռնկումովԱշոցքի տարածաշրջանում բուք էԵրկրաշարժ է գրանցվելԱնտառապետը ձերբակալվել և ներկայացվել է նախաքննական մարմին Իրենց` պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն չգիտի ինչպես ծախսի թոշակըԲովանդակային քննարկում՝ բաժանարար խոսույթի փոխարեն․ Շաքե ԻսայանՖեյսբուքի սրտկներից դուրս իրական կյանքն է, որտեղ փոփոխությունների սպասում կա և լինելու է փոփոխություն, լինելու է Ուժեղ Հայաստան. Մարիաննա ՂահրամանյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են Փաշինյանին Ծափաթաղում հոր կողմից սպանված 3-ամյա Տիգրանի քույրն ու եղբայները վերադարձել են ընտանիքԱդրբեջանական բենզին կգնե՞ք ԶՊՄԿ-ում «Գիրք նվիրելու օրը» անակնկալներով անցավԱմենաինտելեկտուալ, ամենամեծ, ամենահայրենասեր, ամենա–ամենա՝ Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը ծնվել է հենց այս օրը. Մհեր ԱվետիսյանՊարտադիր կանխարգելիչ հետազոտություն անվճար, տարեկան մեկ անգամ. Հրայր ԿամենդատյանՍուրեն Սուրենյանցը ներկայացրեց «Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» ժողովրդական շարժումը (տեսանյութ) Հայտնաբերված հետախուզվողներ են տեղափոխվել քրեակատարողական հիմնարկ Մեր բանակը կարող է կրկին լինել ամենահզորը տարածաշրջանում․ Ավետիք ՉալաբյանԱրցախի վերահայացումը մեր քաղաքական ուղեգծի առանցքային տարրերից մեկն է լինելու. Ավետիք Չալաբյան Պետությունը պետք է աջակցի կրթությունից հետո համայնք վերադարձող երիտասարդին․ Ցոլակ ԱկոպյանԹուրքիան և Ադրբեջանը չպետք է թելադրեն Հայաստանի ապագան․ Արմեն ՄանվելյանՄեկնարկել է «Հաղորդակցության եղանակների բարեկամության մոնիթորինգ - 2025» շնորհանդեսը (լուսանկարներ, տեսանյութ)Աշտարակ-Վաղարշապատ ճանապարհին մեքենաներ են բախվել. կան տուժածներ Խոշոր հարկատուների առանցքային դերը ՀՀ պետական բյուջեում Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները ծրագրում են Գազայում կառուցել 5000 հոգանոց ռազմաբազա. The Guardian Երեկ սպшնվшծ Արսեն Վարդանյանը երգիչ էր… նոր մանրամասներ արտառոց դեպքից Մարթա Կոսը մարտի 19-20-ը կայցելի Հայաստան Ինձ են դիմել «Համահայկական ճակատ» շարժման կազմում գործող համանուն կուսակցության և «Ժողովրդական աշխարհազոր»-ի մի խումբ մեր հայրենակիցներ. Արշակ ԿարապետյանՎերադարձնենք լավատեսությունը հայ գյուղացուն. այգիներում չմթերված բերք չի՛ մնալու. տեսանյութԵթե Ռուսաստանի կողքին լինի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, սպшռնալիքը կլինի մշտական. Մեդվեդև Ձնախառն անձրև կարող է տեղալ․ եղանակն այս օրերին ԱրարատԲանկի գլխավոր հովանավորությամբ տեղի ունեցավ ԿարդաLove 5-րդ հոբելյանական փառատոնը