ԶՊՄԿ-ի զարգացումը հնարավոր չէր լինի առանց տարբեր ոլորտների բարձրակարգ մասնագետների համադրված աշխատանքի․
Լեռնահանքային ինժեներներ և երկրաբաններ, որոնք պատասխանատու են հանքավայրի արդյունավետ և անվտանգ շահագործման համար
Տեխնոլոգներ և արտադրական գործընթացների ինժեներներ, ովքեր ապահովում են հանքաքարի մշակման որակը և արտադրության արդյունավետությունը
Բնապահպանության մասնագետներ, որոնց դերը հատկապես կարևոր է՝ շրջակա միջավայրի պահպանության և միջազգային ստանդարտներին համապատասխան գործունեության տեսանկյունից
Ֆինանսիստներ և տնտեսագետներ, որոնք կառավարում են ծախսերը, հարկային վճարումները և ներդրումային ծրագրերը
Անվտանգության և աշխատանքային պաշտպանության մասնագետներ, որոնք ապահովում են աշխատակիցների առողջությունն ու անվտանգ աշխատանքային պայմանները
Այս մասնագետների համակարգված աշխատանքն է, որ թույլ է տալիս կոմբինատին գործել կայուն, կանխատեսելի և արդյունավետ։
Փաստեր, որոնք խոսում են մասնագիտական աշխատանքի կարևորության մասին
ԶՊՄԿ-ը տարիներ շարունակ հանդիսանում է Հայաստանի խոշոր հարկատուներից մեկը, ինչը հնարավոր է միայն արդյունավետ կառավարման և պրոֆեսիոնալ թիմի շնորհիվ
Կոմբինատը ներդնում է ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, ինչը պահանջում է բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների ներգրավում
Բնապահպանական և սոցիալական ծրագրերի իրականացումը ցույց է տալիս, որ որոշումները կայացվում են ոչ թե պատահական, այլ մասնագիտական հաշվարկների հիման վրա
Եթե Հայաստանը ցանկանում է ունենալ ուժեղ տնտեսություն, ապա պետք է շարունակաբար ներդրում կատարի կրթության, մասնագիտական պատրաստման և փորձառու կադրերի պահպանման մեջ։ ԶՊՄԿ-ի հաջողությունը դրա ամենավառ օրինակներից մեկն է։