Գավառում որդին դանակը խրել է մոր պարանոցն ու սպանել, մեղադրելով անբարոյականության մեջ
Վերաքննիչ քրեական դատարանում ավարտվեց Տիգրան Գ.-ի գործով բերված վերաքննիչ բողոքի քննությունը:
Գործը քննվել է Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում Յուրի Իսկոյանի նախագահությամբ:
27-ամյա Տիգրանին մեղադրանք էր առաջադրված դիտավորյալ սպանության համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 1-ին մասով:
Սպանվածը Տիգրանի մայրն էր:
Նախաքննության ընթացքում Տիգրան Գ.-ի նկատմամբ նշանակվել ու կատարվել է դատահոգեբուժական փորձաքննություն, որի եզրակացությամբ՝ փորձաքննվողը տառապում է հոգեկան հիվանդությամբ, իրեն մեղսագրված արարքը կատարել է ցնորազառանցական ապրումների ազդեցության տակ: Տիգրան Գ.-ն ճանաչվել է անմեղսունակ:
Նախաքննության ժամանակ ինքը՝ Տիգրանը հայտնել է, որ 2016 թվականի սեպտեմբերի 7-ին մորաքրոջ որդու մեքենայով գնացել է մորեղբոր տուն, որտեղ որոշել է, որ պիտի սպանի իր մորը՝ Օֆիկին: Նույնիսկ փորձել է մոր պարանոցից պոկել իր կողմից նվիրված մետաղե խաչը:
Հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 8-ին, ժամը 15-ն անց 30-ի սահմաններում իրենց առանձնատան խոհանոցում վերցրել է սեղանին դրված փայտե կոթով դանակը, մորը մեղադրել է անբարոյականության մեջ ու դանակով մեկ անգամ հարվածել է մոր աջ կողքին, բայց դանակը բութ էր, չի մտել մարմնի մեջ:
Մայրը խոհանոցից վազելով դուրս է փախել, որ օգնություն կանչի: Ինքը դանակը ձեռքին հետապնդել, բռնել է նրան: Մայրը կարողացել է իր ձեռքից խլել դանակը ու նետել անհայտ ուղղությամբ:
Ինքը գրկել է մորը, տեղափոխել է տուն՝ հյուրասենյակ, մեջքի վրա պառկեցրել է հատակին ու պատից կախված դանակը վերցնելով՝ սկզբում մեկ անգամ հարվածել է մոր որովայնի շրջանին, հետո մեկ անգամ հարվածել է նրա աջ կողքի շրջանին: Դրանից հետո էլ մորը շրջել է դեմքով դեպի հատակը, երկու անգամ նույն դանակով հարվածել է նրա թիկունքի ձախ մասին, վերջում էլ դանակը մինչև վերջ մխրճել է մոր պարանոցի մեջ, դանակը մխրճված թողել ու տանից դուրս է եկել:
Փողոցում հանդիպել է հարևանին ու ասել է, որ իր մորը սպանել է: Հարևանից հեռախոս է խնդրել, զանգել է շտապօգնություն, ասել է, որ իր մորը սպանել է: Հետո գնացել է տուն և սպասել է շտապօգնության ու ոստիկանների գալուն:
Տուժողի իրավահաջորդը՝ սպանված կնոջ եղբայրը, հայտնել է, որ դեպքի օրվա առավոտյան քույրը՝ Օֆիկը, զանգել ու խնդրել է, որ մեքենայով գնա նրանց տուն՝ Տիգրանին տանեն հիվանդանոց: Իր կնոջ հետ է գնացել, Տիգրանին տարել են Մարտունու հիվանդանոց, որտեղ քթի վիրահատություն են առաջարկել Տիգրանին: Հետո վերադարձել են քրոջ տուն, հաց են կերել, սուրճ են խմել: Իրենք Օֆիկին ու Տիգրանին թողել է տանը ու գնացել են իրենց տուն:
Ժամը 15-ի սահմաններում կինն իրեն ասել է, թե Տիգրանը զանգել ու ասել է. «Մաման կարող ա մեռնի, էկեք մեր տուն»: