Սեւանում նոր հանրային լողափ բացվեց. նախարարը խոստացավ, որ դրանց թիվը դեռ կավելանա (ֆոտո)
Սեւանում այսօր՝ հուլիսի 1-ին, տեղի ունեցավ Սեւանի հանրային լողափերի պաշտոնական եւ հանդիսավոր բացումը:
Բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը, ողջունելով ներկաներին, շեշտեց, որ Սեւանա լիճը, լինելով  համաժողովրդական սեփականություն եւ ազգային հարստություն,  պետք է հավասարապես հասանելի լինի յուրաքանչյուրին:
«Սա է պատճառներից մեկը, որ ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ տարիներ առաջ սկսվեց հանրային լողափերի ձեւավորումը, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարողանա անվճար օգտվել այս կարեւոր բարիքից»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ հանրային լողափերի քանակն աստիճանաբար պետք է շատացնեն:
Նրա խոսքով, Սեւանը ոչ միայն տարածաշրջանի, այլեւ համաշխարհային ընդգրկումով բարձր որակ ունեցող ջրային տարածք է, ուստի կարեւորեց Սեւանի էկոլոգիական վիճակի բարելավմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը, որը անհնար է առանց քաղաքացիների մասնակցության:
Անդրադառնալով վերջին շրջանում «Սեւան» ազգային պարկի եւ Սեւանի զարգացման ծրագրերն առաջ մղելու վերաբերյալ վարչապետի հանձնարարականներին՝ նախարարն ասաց. «Կառավարությունն ամեն ինչ անելու  է, որ Սեւանը, իր էկոլոգիական հավասարակշռությանը համապատասխան, դառնա տարածաշրջանում իսկապես գրավչություն ունեցող, ժամանակակից կայուն զարգացմանը համապատասխանող տարածաշրջան: Դրանում ակնկալում ենք  բոլորիդ մասնակցությունը, ակնկալում ենք նաեւ խոշոր ներդրումներ, որ բնապահպանական, տնտեսական եւ սոցիալական շահերը համատեղվեն իրար հետ: Ամեն ինչ անելու ենք, որ որեւէ գործողություն չվնասի Սեւանին կամ նվազագույնի հասցվի, մեր քաղաքացիների կյանքը, առողջությունը, հանգստի կազմակերպումը լինի ամբողջական ու հեռանկարային»:
Նախարարը նաեւ հանրությանը իրենց իսկ անվտանգ հանգստի համար զգոնության կոչ արեց: «Մենք ԱԻՆ գործընկերների հետ նաեւ ունենք շատ մեծ պարտավորություն, որ հոգ տանենք քաղաքացիների կյանքի, առողջության եւ անվտանգ հանգստի կազմակերպման համար: Մնում է՝ դուք էլ ձեր հերթին կատարեք հիմնական կանոնները, որոնք վերաբերում են անվտանգ հանգստի կազմակերպմանը»,-ընդգծեց Արծվիկ Մինասյանը:
«Սեւան» ազգային պարկի այցելուների կենտրոնի տեղեկատվության մասնագետ Թամարա Կիրակոսյանի խոսքով՝ Կառավարությունը եւ «Սեւան» ազգային պարկը ջանք ու եռանդ չեն խնայել այցելուների հանգիստը պատշաճ կազմակերպելու համար. «Ունենք անվճար բուժկետներ, փրկարարական ջոկատի ծառայություն, ապահովված է հասարակության անվտանգությունը, կան հանդերձարաններ: Նաեւ կազմակերպելու ենք խաղեր, վիկտորինաներ, ֆիլմերի դիտում, սեմինար-քննարկումներ»,-նշեց Կիրակոսյանը:
Նշենք, որ հանրային լողափերի բացմանը ներկա էին նաեւ Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Բոթոյանը, Սեւանի քաղաքապետ Սարգիս Մուրադյանը, ելույթներով հանդես եկան Սեւանի համայնքային մշակութային  կենտրոնի սաները, «Սեւան» ժողովրդական պարի համույթը:
Սուրբ Սարգիս եկեղեցու դիմաց հայտնաբերվել է տղամարդու մարմինԶինված տղամարդը փորձել է ներխուժել Թրամփի՝ Ֆլորիդայի նստավայրՀայտնի է մարտ ամսվա կենսաթոշակների վճարման օրըՌուսաստան-Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ չվերթները չեղարկվել ենԻսկ հյուր չհարգողին ոնց էին անվանում Գյումրիում, հիշո՞ւմ եք․ Ռուբեն ՄխիթարյանՀոլիվուդյան Top 5 ամենաթեժ սկանդալները, որոնք ցնցեցին աշխարհըՀայաստանը մրգի և բանջարեղենի պահածոների՝ Ռուսաստան մատակարարողների առաջին տասնյակում է46 տարում առաջին անգամ նվաճել են Օլիմպիական ոսկիՆախկին զինվորական դատախազը նախնական տվյալով ինքնասպանություն է գործել. մանրամասներԴերասան Լևոն Մկրտչյանը գումար և օգնություն է տրամադրել փոքրիկի վիրահատության համարՀաղթանակ կամրջի տակ՝ Հրազդան գետում, հայտնաբերվել է նախկին դատախազի մարմինըՓետրվարի 26-ի ու երեկոյան, 27-ին շրջանների զգալի մասում սպասում են տեղումներ 103 տարեկանում մահացել է գնդապետ Պետրոս ՊետրոսյանըՀրդեհ Մերձավան գյուղում գտնվող արտադրամասում․ դեպքի վայր է մեկնել հինգ մարտական հաշվարկՀայաստանում նկատվում է սուր շնչառական վարակների ակտիվացում. «Հերացի» կենտրոնՀայաստանում կգործեն մթերման կայաններ, որոնք գյուղացուց մթերքը կընդունեն կայուն գնով, կփաթեթավորեն և կարտահանեն․ Նարեկ ԿարապետյանԻմ սրտի մի կտորը. Շուշաննա Թովմասյանի հուզիչ հրապարակումը դստեր հետԲացառիկ տեսանյութ․ Lada Priora-ն Աշտարակում բախվել է հենասյանը․ 26-ամյա վարորդը մահացել էԺողովուրդը խաղից դուրս է, ընտրությունը իմիտացիա․ ինչպես է վերարտադրվում իշխանությունը․ Էդմոն ՄարուքյանԱՄՆ֊ն տարածաշրջանում ահռելի քանակությամբ զենք է կուտակում. Արշակ ԿարապետյանNASA-ի համար դեպի Լուսին թռիչքն առաջնահերթություն էԲա չիմացաք․ ո՞վ է բերել Նիկոլին․ Արմեն ԱշոտյանՀանրապետության առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ, լեռնային շրջաններում՝ ձյան և ձնախառն անձրևի տեսքովԱյսօր լրանում է մեծանուն կինոռեժիսոր և արվեստի ականավոր տեսաբան Արտավազդ Փելեշյանի ծննդյան 88-ամյակըԵրևան-Սևան ավտոճանապարհին բախվել են «Nissan» և «Volkswagen» մակնիշների ավտոմեքենաները. կան վիրավորներՏղամարդը գողացել է շտապօգնության մեքենա, որի մեջ հիվանդ է եղելԱհաբեկչություն․ կին ոստիկան է զոհվել, կա 15 վիրավորԼա Լիգան կուսումնասիրի Իսպանիայի առաջնության 25-րդ տուրի «Օսասունա»-«Ռեալ» հանդիպման տեսագրությունը Հենրիխ Մխիթարյանի գոլը հաղթանակ բերեց «Ինտեր»-ինԱռեղծվածային ու ողբերգական դեպք Երևանում․ Հաղթանակ կամրջի տակ՝ Հրազդան գետում, հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Դասղեկը՝ Սևանում զոհված Արամի մասին․ «Շատ խելոք ու համեստ ընտանիքից էր»ՃՏՊ Երևան-Սևան ավտոճանապարհին Ընտրություններին կմասնակցենք ԲՀԿ-ի հետ՝ միանում ենք Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրին Փետրվարի 25-ին Նարեկ Կարապետյանը երիտասարդների հետ հանդիպում կունենա Ընտրություններին կմասնակցենք ԲՀԿ-ի հետ․ միանում ենք Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրին․ Սուրեն Սուրենյանց Սպասվում են տեղումներ, բուք, ջերմաստիճանը կնվազի Որքան էլ փորձ արվի ուղղորդել կամ պարտադրել օրակարգ, վերջնական խոսքը միևնույն է մնում է քաղաքացուն․ Ռիտա ՏոնոյանԳրոսմայստեր Արամ Հակոբյանը հաղթել է Տաշքենդում անցկացված «Al-Beruniy» շախմատի միջազգային մրցաշարի «Masters» խմբում Մենք Ուկրաինային տվել ենք այն ամենը, ինչ կարող էինք․ մենք այլևս ոչինչ չենք կարող անել․ Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Արթուր Ավետիսյանը մարմնամարզության Աշխարհի գավաթի խաղարկության Օղակների վարժության եզրափակիչում դարձել է հաղթող Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ․ փաստաբան Երևան-Սևան-Իջևան ավտոճանապարհին բшխվել են «Nissan Rogue»-ը և «Volkswagen»-ը. կա 5 վիրավnր Պուտինը միշտ անկեղծ է եղել մեր հանդիպումների ժամանակ․ նա ինձ հայտնել է, թե որտեղ են իր կարմիր գծերը․ Ուիթքոֆ Սևան-Երևան ավտոճանապարհին «ԳԱԶ 53»-ը վրшերթի է ենթարկել «Mercedes» մակնիշի ավտոմեքենայից իջած 2 քաղաքացու և բшխվել «Mercedes»-ին․ կան վիրшվորներ Վթարային ջրանջատում. ո՞ր հասցեներում ջուր չի լինի Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր «Մանչեսթեր Սիթին» հաղթեց «Նյուքասլ Յունայթեդին» «Opel»-ը Զովունի-Եղվարդ ավտոճանապարհին դուրս է եկել երթևեկելի գոտուց, բшխվել հողաթմբերին և հայտնվել ճանապարհից դուրս․ կա վիրшվոր ՊՍԺ-ն հաղթեց «Մեցին» և գլխավորեց Լիգա 1-ի մրցաշարային աղյուսակը Արաղչին և Գրոսսին հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծել են երկխոսության կարևորությունը՝ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները առաջ մղելու համար