Ո՞ր մարզերից են հայ հայտնիները
Թեև հաճախ խոսվում է այն մասին, որ Հայաստանում կյանքը կենտրոնացած է Երևանում, և մայրաքաղաքում ծնվածներն առավելություններ ունեն, ցանկացած մարդ՝ ծնված լինի գյուղում, թե քաղաքում, Հայաստանում, թե Եվրոպայում կամ ԱՄՆ-ում, ցանկություն, նպատակասլացություն ու աշխատասիրություն ունենալու դեպքում կարող է հաջողության հասնել։ Ներկայացնում ենք հայտնիներին, ովքեր Հայաստանի տարբեր մարզերից են, ԼՂՀ-ից, սակայն նպատակը նրանց բերել է մայրաքաղաք։ Նրանցից շատերն արդեն հասցրել են շրջագայել տարբեր երկրներով։
Դերասան Մկրտիչ Արզումանյանը՝ Մկոն, ծնվել և սովորել է Գյումրիում: Երիտասարդ տարիներին գործունեությունը նրան բերել է Երևան: Այժմ նա Հայաստանի ամենասիրված ու պահանջված դերասաններից մեկն է։
Երգչուհի Սիլվա Հակոբյանը ծնվել է Վայոց Ձորի մարզի Վայք քաղաքում: Դպրոցական տարիներին նա ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Երևան, որտեղ էլ հստակ քայլերով սկսեց առաջ գնալ։
Դերասան Գոռ Հակոբյանը ևս գյումրեցի է։ Ի սկզբանե որպես ռեփեր ներկայացած հումորիստն իր առաջին քայլերն արել է Գյումրիում։ Այժմ նա իր գործունեությունը ծավալում է Երևանում, սակայն ընտանիքը բնակվում է Գյումրիում։
Դերասան Ռաֆայել Երանոսյանը՝ Ռաֆոն, ծնվել է Արմավիրի մարզի Լենուղի գյուղում: Մասնագիտության մեջ առաջ գնալու մղումը նրան բերել է Երևան ու հաստատել այստեղ։
Դերասան Գարիկ Պապոյանը ծնվել է Գյումրիում, սակայն դեռևս դպրոցական տարիներին տեղափոխվել է Երևան։ «Վիտամինցի» Գարիկն այժմ Հայաստանի ամենասիրված հումորիստներից մեկն է։
Երգիչ Արսեն Սաֆարյանը ծնվել է Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի Ծմակահող գյուղում: 1980թ. տեղափոխվել է քաղաք Հրազդան, ուսանողական տարիներին՝ Երևան, որտեղ էլ նրան սպասում էր երգչի կարիերան։
Դերասանուհի Մարջան Ավետիսյանը ծնվել է Արմավիրի մարզի Մեծամոր քաղաքում, սովորել տեղի դպրոցում, այնուհետև ընդունվել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտ և տեղափոխվել Երևան։ Այժմ նա խաղում է թատրոնում, նկարահանվում մի շարք ֆիլմերում, հեռուստանախագծերում։
Երգչուհի Լիլիթ Կարապետյանը ծնվել և սովորել է Ալավերդիում: Երաժշտական բնագավառում նա առաջին քայլերն արել է Ալավերդիում, իսկ 1993 թվականից տեղափոխվել է Երևան։