Արծվիկ Մինասյանը Հայաստանը չափազանց կարևոր դերակատար է համարում ԵԱՏՄ- ԵՄ համագործակցության հարցում
ԾԱՂԿԱՁՈՐ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրամիության առևտրատնտեսական կապերի հաստատման գործում Հայաստանը կարող է չափազանց մեծ դերակատարություն ունենալ: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ «ԵԱՏՄ երկրների ելքը դեպի արտաքին աշխարհի հետ համագործակցության նոր մակարդակ» խորագրով ամենամյա գործարար համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը: «Հայաստանն այս հարցում կարող է չափազանց կարևոր դերակատարում ունենալ ոչ միայն այն պատճառով, որ լինելով ԵԱՏՄ անդամ` նաև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիր է ստորագրել ԵՄ-ի հետ, այլ նաև կան ուղղություններ ու հստակ նախանշված գործողություններ, որոնք մեր տնտեսությունն ու դեպի Հայաստան ներդրումները կդարձնեն առավել գրավիչ»,-ասաց նախարար Մինասյանը:
Նա սկզբունքային նշանակություն տվեց ի դեմ Հայաստանի ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև ձևավորված համագործակցության և հանդուրժողականության մթնոլորտին: «Հայաստանն իսկապես դարձել է այն օղակը, որը, կարող է համադրելով ու անհրաժեշտ փոփոխություններն իրականացնելով, ապահովել փոխադարձ մուտքը երկու տարբեր միություններ, ինչպես նաև օգտվել այն հնարավորությունից, որ ընձեռված է Իրանի հետ համագործակցության շրջանակներում»:
Այս հարցում Արծվիկ Մինասյանը կարևորեց «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը, որը բոլոր կողմերի համար շահավետ արտադրության կազմակերպման վայր կարող է դառնալ: