Աստղագուշակ փետրվարի 23-ից մարտի 1-ը շաբաթվա համար՝ բոլոր կենդանակերպի նշանների համար Ի՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 21-ից 25-ին Բազմաթիվ հասցեներում գազ չի լինի փետրվարի 24-ին Հայտնաբերված հետախուզվողներ են տեղափոխվել քրեակատարողական հիմնարկ Աշտարակ-Վաղարշապատ ճանապարհին մեքենաներ են բախվել. կան տուժածներ Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները ծրագրում են Գազայում կառուցել 5000 հոգանոց ռազմաբազա. The Guardian Երեկ սպшնվшծ Արսեն Վարդանյանը երգիչ էր… նոր մանրամասներ արտառոց դեպքից Մարթա Կոսը մարտի 19-20-ը կայցելի Հայաստան Եթե Ռուսաստանի կողքին լինի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, սպшռնալիքը կլինի մշտական. Մեդվեդև Ձնախառն անձրև կարող է տեղալ․ եղանակն այս օրերին
Սինգապուրցիներին հատկապես հետաքրքրել է IT ոլորտը
Հայաստանը վերջապես կարողացավ իր վրա սեւեռել Սինգապուրի ուշադրությունն ու ներդրումային քաղաքականություն իրականացնելու տեսանկյունից հետաքրքրություն հարուցել: Վերջին մի քանի տարիներին Հայաստանի իշխանություններն անհաջող փորձեր էին կատարում սինգապուրյան հրաշքը հայկականացնելու ուղղությամբ, որոնք, ինչպես հիշում ենք, տապալվեցին, սակայն այն իրականություն դարձնելու ռեալ հնարավորություն կա այժմ:
Վերջին օրերին ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հրավերով Հայաստանում էր Սինգապուրից ժամանած բավականին ներկայացուցչական մի պատվիրակություն, որի կազմում էին քաղաքական գործիչներ, կուսակցության առաջնորդներ, ֆինանսական ու իրավական ոլորտների փորձագետներ եւ այլք: Այցի նպատակն էր ծանոթանալ նոր Հայաստանին եւ մեր երկրում առկա նոր իրողություններին, որի հիմքի վրա ձեւավորվելու է քաղաքական համագործակցություն ԲՀԿ-ի հետ: Այս դեպքում, սակայն, խոսքը լոկ պրոտոկոլային համագործակցության մասին չէ, այլ բավականին հեռանկարային գործընկերության, որի շրջանակում մյուս կողմը ոչ միայն պատրաստ է կիսվել իր փորձով, ներկայացնելով դեպի սինգապուրյան հրաշք անցած իր ուղին, այլեւ նպաստել Հայաստան շոշափելի ներդրումներ բերելուն, թռիչքային տնտեսական աճ արձանագրելուն: Եթե հաշվի առնենք այն, որ Սինգապուրը տարեցտարի տնտեսական աճի տպավորիչ ցուցանիշներ է արձանագրում եւ մեծացնում իր ներդրումների ծավալն այլ երկրներում, ապա Հայաստանի համար այս այցելությունն իսկապես շոշափելի արդյունքների հեռանկար է ստեղծում:
Իսկ հիմքն իսկապես լավն է. Սինգապուրի գործիչների համար Հայաստանը դիտարկվում է որպես յուրօրինակ կամուրջ Ասիայի եւ Եվրոպայի միջեւ: Քաղաքական վերջին փոփոխությունները նրանց տպավորել են, կարեւորում են նաեւ մեր երկրում չօգտագործված մեծ ներուժը, որի ճիշտ ու արդյունավետ կիրառման դեպքում հնարավոր է տնտեսության աճի նշանակալի արդյունքներ արձանագրել: Հայ-սինգապուրյան երեւանյան համաժողովի ժամանակ այդ երկուսի կարեւորությանն անդրադառնալով՝ Գագիկ Ծառուկյանը նշեց, որ Հայաստանը, ինչպեսեւ Սինգապուրը, չունի բնական մեծ ռեսուրսներ, բայց հարուստ է ամենակարեւոր ռեսուրսով` տաղանդավոր մարդկանցով.
«Հայաստանում լուրջ եւ խորքային փոփոխություններ են ընթանում, մենք համախմբվել ենք նոր Հայաստանի կայացման ու զարգացման գաղափարի շուրջ, ինչպես ժամանակին Սինգապուրը: Մենք կառուցելու ենք այնպիսի Հայաստան, որտեղ կոռուպցիան ու հակաօրինականությունը տեղ չեն ունենալու, պետությունն ու հասարակությունը գործելու են համատեղ, եւ որտեղ երբեւէ պետությունը չի դառնալու չարիք իր հասարակության համար՝ օտարվելով նրանից»,- հայտարարել է Ծառուկյանը:
Նա նաեւ ասել է, որ իր երկիրը, ինչպես ժամանակին նրանց հայրենիքը, հավակնում է ամբողջ աշխարհին ապացուցել, որ անգամ փոքր պետությունն իր նվազ ռեսուրսներով կարող է դառնալ աշխարհի զարգացած երկրներից մեկը` ինքնատիպ քաղաքականության ու ճիշտ կառավարման շնորհիվ: Եվ այդ ճանապարհին առաջին քայլը լինելու է վստահության վերականգնումը:
Ներկայումս Հայաստանի եւ Սինգապուրի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կազմում է տարեկան շուրջ 1.2 մլն դոլար, ինչը չի արտացոլում երկու երկրների միջեւ իրական ներուժը։ Սինգապուրից ժամանած պատվիրակները վստահ են, որ հեռավորությունը չի կարող խոչընդոտ հանդիսանալ այդ հարաբերությունները խորացնելու եւ ավելի տպավորիչ վիճակագրություն ապահովելու համար: Նրանք առաջարկում են օրենսդրությունում փոփոխություններ կատարել, որոնք թույլ կտան օտարերկրացիներին ավելի հեշտ մուտք գործել եւ բիզնես ծավալել մի երկրում, որտեղ այս այցի ժամանակ տեսան բիզնեսի դրական օրինակներ` տպավորվելով տարբեր գործարարների, նաեւ Գագիկ Ծառուկյանի վարած ներդրումային քաղաքականությամբ: Սինգապուրցիների համար հատկապես հետաքրքիր է IT ոլորտը, որը թռիչքային աճի բոլոր նախադրյալներն ունի: ԲՀԿ առաջնորդը նույնպես վստահ է, որ պատկերը շատ մոտ ապագայում հնարավոր է փոխել եւ դրական դինամիկա հաղորդել երկկողմ տնտեսական շփումներին` Հայաստանը դարձնելով հրապուրիչ սինգապուրյան ներդրումների համար: Նա մեջբերեց Լի Քուան Յուի հայտնի միտքը, թե «այն մարդկանց, ովքեր ցանկանում են ստեղծել ծաղկող եւ բարգավաճող պետություն, ոչ ոք եւ ոչինչ չի կարող խանգարել»:
Ի վերջո, հեղափոխությունից հետո Հայաստանում հայտարարությունների ու խոստումների պակաս չի զգացվում, բայց մարդիկ պետք է իրական գործեր տեսնեն, իրենց մաշկի վրա զգան այդ փոփոխությունների ուժը, այլապես վերջին տասնամյակներին մենք միայն խոսքեր ենք լսել, որ շռայլել են նախորդ իշխանությունները: Իսկ նոր Հայաստանը հենց դրանով պետք է տարբերվի այն Հայաստանից, որը մերժվեց ապրիլին: Եկել է ռեալ գործերով երկիր կառուցելու ժամանակը, եւ սինգապուրցիների այցը, վստահաբար, այդ երկար ճանապարհի սկիզբը կարելի է համարել:
Հակոբ ՍՏԵՓԱՆՅԱՆ
Աստղագուշակ փետրվարի 23-ից մարտի 1-ը շաբաթվա համար՝ բոլոր կենդանակերպի նշանների համար Չորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ» «Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ» «Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ» Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ» Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ» Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ» Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ» Ի՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 21-ից 25-ին Աչքի ցանցաթաղանթի անոթային կառուցվածքը կապված է կյանքի տևողության հետ. Գիտնականներ9-րդ դասարանցիներն այս տարի 1-ին անգամ քննություն կհանձնեն էսսեով. նախ ուսուցիչներն են պատրաստվումՔՊ-ի հետ համագործակցության ոչ մի եզր այլևս չունենք. Վստահ եմ՝ մենք հաջորդ խորհրդարանում հաստատ լինելու ենք. Էդմոն ՄարուքյանՄեր երկրում՝ հազարավոր մարդիկ կանգնած են այս խնդրի առաջ․ Նարեկ ԿարապետյանՓաշինյանը գրեթե ամեն օր ֆեյսբուքով սրտիկ է ցույց տալիս, ձեզ վերագրո՞ւմ եքՈչ ոք չի կարող չեղարկել Արցախյան նոր շարժման հնարավորությունը. Աննա ԿոստանյանՆորարար տեխնոլոգիաներով ուժեղացող Հայաստան. Ուժեղ ՀայաստանԵրկաթե օտար մարմին՝ 40 տարի աչքում. եզակի կլինիկական դեպքՄեզ ինչպիսի՞ ղեկավար է պետք․ հարցում Տավուշի մարզումԻրենց մեծ պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն ծախսելու տեղ չունի՞ և ծախսելու ձևը չգիտի՞Ներգաղթային վիզայի բոլոր դիմորդները, սկսած 16 տարեկանից, պետք է ներկայացնեն դատվածություն չունենալու մասին տեղեկանք. ԱՄՆ դեսպանատունAmazon-ը դարձել է աշխարհում առաջատարՎանաձորում բախվել են «Skoda»-ն և «Opel»-ը․ կա վիրավորՌուսական մարտական ինքնաթիռները մոտեցել են ԱլյասկայինՄենք մտածում էինք` լավ է կանգնած մեռնել, քան ծնկած ապրել Ադրբեջանի կազմում․ «Համահայկական ճակատ» ՇարժումԹրամփը վերջնաժամկետ է տվել Իրանին, այլապես՝ ջախջախիչ հարված կլինիՄահացել է դերասան, Shortparis խմբի մենակատար Նիկոլայ ԿոմյագինըՆոր Նորքի 2-րդ զանգվածում 55 համարի ավտոբուսը մխրճվել է խանութի մեջՄայրը դատապարտվել է 2 տարվա ազատազրկման իր նորածնին զուգարանում սպանելու համար35-ամյա ուղևորը իրավախախտումը չարձանագրելու համար փորձել էր կաշառել պարեկներին (տեսանյութ)Մեր ուժերը պետք է համադրենք գաղափարակից այլ կառույցների հետ և լինենք միասնական․ Ավետիք ՉալաբյանՉինացի 7 զբոսաշրջիկ զոհվել է՝ միկրոավտոբուսի սառույցի տակ անցնելու հետևանքովՀՀ միջպետական և հանրապետական նշանակության բոլոր ավտոճանապարհները բաց ենՀՀ բանկային համակարգի «առեղծվածը» և առաջարկվող լուծումները. Միքայել ՄելքումյանՓետրվարի 25-ին Նարեկ Կարապետյանը երիտասարդների հետ հանդիպում կունենա. «Ուժեղ Հայաստան» Մակրոնը մայիսի 4-ին երկօրյա այցով կլինի Հայաստանում Զինվորական ծառայությունը դարձնելու ենք գրավիչ և պատվաբեր․ Ավետիք ՔերոբյանԻրանը ներդրումային առաջարկները կախում է որպես Թրամփի «հրազենային դիվանագիտության» արգելք․ CBS Նոր մանրամասներ` Աջափնյակի զինված դեպքիցՊատվիրե՛ք IDBank-ի Arca Classic քարտ և օգտվե՛ք մինչև 2% հետվճարի հնարավորությունից IDBank-ն ամփոփեց IDsalary-ի շրջանակում անցկացվող խաղարկությունը․ 55 հաջողակները ստացան իրենց նվերները Մեկ անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել. նոր մանրամասներ Աջափնյակի կրակnցների դեպքից Թրամփը ծաղրել է Փաշինյանին ու Ալիևին Հայաստանում ընդդիմադիր լինելը վտանգավոր է կյանքի և առողջության համար Բազմաթիվ հասցեներում գազ չի լինի փետրվարի 24-ին Իշխանության մաս կազմելուն պես մեկնարկելու ենք թոշակների 50% բարձրացման գործընթացը․ Հրայր ԿամենդատյանՓաշինյանի իշխանությունը իրական քայլ չի արել հայ գերիներին վերադարձնելու համար․ Արեգ ՍավգուլյանՊոպուլիզմով ընտրություն չեն հաղթում՝ հանրությանը պետք են իրագործելի լուծումներ․ Նաիրի Սարգսյան Բա, Բայդենի խորուրդը ի՞նչ եղավ. Մհեր ԱվետիսյանԹե բա՝ «դեռևս անհայտ պայմաններում Հայաստան են ժամանել ադրբեջանցիներ». Էդմոն ՄարուքյանՊաշտոնանկություն՝ Փաշինյանի որոշմամբ