ՔԿԾ պետը այցելել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ
Հուլիսի 20-ին ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետ, արդարադատության գնդապետ Արտյոմ Մխոյանը ղեկավար անձնակազմի ուղեկցությամբ աշխատանքային այց կատարեց ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ:
ԻՆչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ՀՀ ԱՆ ՔԿԾ հանրային կապերի բաժնից, հիմնարկի անձնակազմի առջև հանդես գալով՝ ՀՀ ԱՆ ծառայության պետ Ա. Մխոյանը մասնավորապես, նշեց առաջնային այն խնդիրները, որոնց լուծումն ապահովելու գործում լուրջ անելիքներ ունեն քրեակատարողական ծառայողները:
«Շղթայական խնդիրների արդյունավետ լուծման առաջին քայլն անհատական մոտեցումն է: Յուրաքանչյուր ծառայող, անկախ իր կոչումից և պարտականություններից, պետք է արմատապես փոխի իր մտածելակերպը, արժեհամակարգը, բարոյահոգեբանական վիճակը և հատկապես աշխատաոճը: Սա քրեակատարողական հիմնարկների առջև դրված հիմնախնդիրներից է»,-նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Ծառայության պետն առանձնահատուկ շեշտեց կոռուպցիայի, արգելված իրերի և հանցավոր ենթամշակույթների դեմ ծավալվող պայքարը: Ա. Մխոյանը մեկ անգամ ևս հիշեցրեց, որ այս չարիքներն են բոլոր առկա դժվարությունների պատճառը, և միմիայն օրենքի դաշտում գործելով է հնարավոր վերացնել այդ երևույթները:
Այնուհետ ծառայության պետը շրջեց քննչական գործողությունների համար նախատեսված սենյակներում, բուժմասում, տեսակցությունների սենյակներում, խոհանոցում, խցերում, զրուցեց կալանավորված անձանց ու դատապարտյալների հետ:
Շրջայցի ընթացքում ծառայության պետը տվեց հասցեական հանձնարարականներ՝ ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում պահել սննդի որակը և բազմազանությունը, հետևել աղբահանության, սանիտարահիգիենիկ պայմանների բարելավման աշխատանքներին և այլն:
Հանդիպեց նաև այդ պահին կալանավորված անձանց ու դատապարտյալներին տեսակցության եկած հարազատների հետ, հետաքրքրվեց նրանց հուզող խնդիրներից, դժգոհություններից, նրանց առջև ծառացած դժվարություններից:
«Կոռուպցիայի ամենաչնչին դրսևորումները հակասում են այսօրվա պահանջներին, և ցանկացած քաղաքացի ցանկացած հարցով կարող է դիմել Քրեակատարողական ծառայություն և անձամբ ինձ»,-նշել է արդարադատության գնդապետ Ա. Մխոյանը: Ծառայության պետը քաղաքացիներին հորդորեց նաև զերծ մնալ որևէ հակաօրինական քայլերից, քանի որ կոռուպցիան ոչ միայն վերցնելն է, այլև առաջարկելը:
Ամփոփելով շրջայցը՝ ծառայության պետը հիմնարկի վարչակազմի ուշադրությունը հրավիրեց հանձնարարականների կատարմանը և պահանջեց խիստ հետևողական լինել վերհանված թերությունների վերացմանը: