Ջրային կոմիտեի նախագահը ՋՕԸ ղեկավարների հետ հրատապ խնդիրներ է քննարկել
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության Ջրային կոմիտեի նախագահ Ինեսսա Գաբայանը հուլիսի 23-ին հանդիպել է ջրօգտագործողների ընկերությունների ղեկավարների հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ջրային կոմիտեի մամուլի ծառայությունից՝ հավելելով. «Ջրիարդարացի բաշխումը մեզ համար պետք է լինի առաջնային խնդիրՍակավաջրության այսպայմաններումխնդրի լուծման համար ջուրը պետք է հասցնել ջրագծի վերջին կետում գտնվողհամայնք և հենց այդտեղից սկսել ոռոգումըՍկզբունքն այսպիսին էեթե անգամ մեկ բաժակջուր ունենքայն պետք է բաժանվի հավասարաչափ՝ բոլորի միջև»,-  հայտարարել է կոմիտեի նախագահ Ինեսսա Գաբայանը:
Սա նախագահի՝ ջրօգտագործող ընկերությունների ղեկավարների հետ ամբողջական կազմով առաջին հանդիպումն էր, որի հիմնական նպատակը աշխատանքային խնդիրների վերհանումն էր:
Ի. Գաբայանի համոզմամբ՝ ջրի բաշխման գործընթացում պետք է ներգրավվեն նաև շարքային ջրօգտագործողները՝ այսպիսով ապահովելով նաև հանրային վերահսկողության գործառույթը. «Մենք արդեն իսկ նախադեպեր ունենքերբ ոռոգման գործընթացում ևհատկապեսջրի բաշխման աշխատանքներում ներգրավել ենք այն համայնքների բնակիչներինորտեղ ջրամատակարարումից բողոքներ են եղելԿարծում եմ՝ սա լավ պրակտիկա էերբգյուղացիներն աշխատանքի են անցնում ՋՕԸ-ներումՍա ոչ միայն առավել թափանցիկ էդարձնում ՋՕԸ աշխատանքըայլև՝ մեծացնում հանրային վստահությունը համակարգինկատմամբ»,- ասել է Ի. Գաբայանը:
Տիկին Գաբայանը ուշադրություն է հրավիրել ոռոգման ջրի վարձավճարների հավաքագրման խնդրին: Այդ նպատակով ՋՕԸ ղեկավարներին հանձնարարվել է ուշադիր լինել տեղամասերում աշխատող ջրբաշխների մատյանների նկատմամբ. «Կարևոր էորպեսզի գյուղացին վստահ լինիոր իր վրա հավելյալ ֆինանսական բեռ չի դրվումոր ինքը վճարում է միայն ջրի այն ծավալիհամարորն օգտագործել էՋրբաշխների մատյանները պետք է ստորագրվեն հենց ոռոգմանպահինո՛չ առաջո՛չ հետո»,- ասել է Գաբայանը:
Հանդիպման ընթացքում «Ջրառ» ՓԲԸ տնօրեն Կարեն Եփրեմյանը տեղեկացրել է, որ ոռոգման շրջանում ընկերության աշխատակիցները շուրջօրյա հերթապահություն են իրականացնում ջրանցքների վրա՝ հնարավոր վթարներն անմիջապես արձանագրելու և վերացնելու համար:
ՋՕԸ տնօրենները կոմիտեի նախագահին ներկայացրել են տեղերում իրականացվող աշխատանքները: Անդրադարձել են նաև ջրի կառավարման խնդրին: Ըստ նրանց՝ յուրաքանչյուր ջրօգտագործողի համար տեղամասերում կա առանձին հաշվառման քարտ, որում գրանցվում են բոլոր տվյալները: ՋՕԸ ղեկավարները նաև նշել են, որ ջրօգտագործողները հաճախ են պահանջում իրենց քարտերը և ստուգում դրանցում կատարված գրանցումները.
«Ես շատ ուրախ եմոր ջրօգտագործողներն այդքան ուշադիր են իրենց հաշվառման քարտերի ևդրանցում արվող գրառումների նկատմամբՀենց այսպիսին պետք է լինի մեր աշխատանքը՝հիմնված փոխադարձ պահանջատիրության վրաՄենք իրարից պետք է պահանջենքորյուրաքանչյուրս բարեխղճորեն կատարենք մեր աշխատանքը»,- ասել է Ի. Գաբայանը: