ԱԺ-ում առաջարկում են Երևանում արգելել բուքմեյքերական գրասենյակները, նաև կանանց հնարավորություն տալ դատական կարգով ամուսնիններին արգելել մոլախաղերով զբաղվել (ուղիղ)
ԱԺ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկման ներկայացվեց «Վիճակախաղերի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը հեղինակել են «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը, «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը և ՀՅԴ պատգամավոր Սպարտակ Սեյրանյանը:
Ըստ Ալեն Սիմոնյանի՝ նախատեսում են կարգավորել ինտերնետ տիրույթում վիճակախաղերի կարգավորումը: «Այսինքն՝ հնարավորինս սահմանափակվի արտասահմանում գործող կազմակերպությունների միջամտությունը և աշխատանքը ՀՀ-ում, որպեսզի կանխարգելենք, որ ՀՀ-ից գումարներ դուրս գնան»,-ասաց նա:
Ըստ Սիմոնյանի՝ սահմանվում է, որ բուքմեյքերական խաղերի կազմակերպողը պարտավոր է ստուգել մուտք գործող անձի 21 տարեկան լինելը:
Նաև կարգ է սահմանվում, ըստ որի՝ հնարավորություն է տրվում, որ ընտանիքի անդամը դատական կարգով սահմանափակի ամուսնուն, որ չգնա խաղա և ընտանիքի ունեցվածքը չկորցնի: «Նման դրույթ կա նաև խաղատների մասին դրույթում»,-ասաց նա:
Հոդված 5.2-ով, ըստ Սիմոնյանի՝ վիճակախաղի կազմակերպմանը ներկայացվող տարածքային պահանջներ են դրվում, որն ամենաքննարկված կետն է: «Այս կետի ընդունումից հետո Երևան քաղաքում չեն լինելու բեթշոփեր, այսինքն՝ ամեն տեղ որ տեսնում ենք բուքմեյքրեական գրասենյակները, վերացվելու են և չի սահմանափակվելու միայն Ծաղկաձոր, Սևան, Ջեմուկ և Մեղրի քաղաքներում, այնտեղ, որտեղ օրենքով կազինոների թույլտվություն էլ կա»,-ասաց նա:
Ըստ պատգամավորի՝ նաև կարգելվի գազալցակայաններում ապարատների տեղադրումը:
«Առաջակում եմ օրենքը հնարավորինս արագ մտցնել օրակարգ, որովհետև ամեն օր, ամեն ժամ մենք երկարացնում ենք հնարավորությունը, որ  մարդիկ իրենց գումարները տանուլ տան, և այն մեր անվտանգությանն է վերաբերում, որ գումարները դուրս են գնում և մեր տնտեսական վիճակին են վերաբերում»,-ասաց նա:
Նիստը վարող հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը նշեց, որ պետք է քննարկեն հարցը: