Քաղաքական կարիերայի վերաբերյալ Մարուքյանի պատկերացումները պատրանք են
Քաղաքական համակարգի շրջանակներում քաղաքական կուսակցությունների գործունեությունն ու դրա վրա ազդեցության մակարդակը միշտ էլ արտահայտվել է ընտրություններից հետո: Թե որքան ներկայացվածություն կունենա քաղաքական ուժը քաղաքական համակարգում, կախված է միմիայն հանրության վստահությունից: Այս համատեքստում էլ ցանկանում ենք անդրադառնալ Էդմոն Մարուքյանի երեկ ու այսօր ևս լրատվականներից մեկի հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հնչեցրած մտքին, որ եթե ԲՀԿ-ն նախորդ խորհրդարանական ընտրություններին չմասնակցեր ընտրություններին, իրենք կլինեին երկրորդ ուժը:
Մարուքյանի անհսկանալի տրամաբանության շարունակությունը կլինի այն, որ ոչ մի քանաղաքական ուժ չկմասնակցեր ընտրություններին և նրանք դառնաին առաջին քաղաքական ուժը: Սա Էդմոնի աբսուրդային հայտարարությունների մի փոքր մասն է միայն: Իրականում նա երեկվա մեծ քաղաքական դեբատի ժամանակ, շատ ավելի հեռուն գնաց, փորձեց հավելյալ դիվիդենտներ շահել, բայց բոլորովին այլ իրավիճակ ստեղծվեց: Փորձելով Հռոմի Պապից ավելի կաթոլիկ երևալ, Մարուքյանը ամեն կերպ ջանում էր տպավորություն ստեղձել իր անձի շուրջ, թե իբր հանրության կողմից ամենաընդունված, կլասիկ (