«Երբ կարգին երկիր կունենանք, այդ ժամանակ կարելի է «կես բերան» ասել, որ հեղափոխությունն ավարտվել է»
ԱԺ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո ՀՀ վաստակավոր նկարիչ Հաղթանակ Շահումյանը հույսերի իրականացման սպասումով է լցվել:
«Նախորդ խորհրդարանն այդքան էլ վստահելի չէր, կային հակասություններ, և ժողովուրդը չէր ընկալում այդ ԱԺ–ի ներկայությունը: Հիմա ամբողջացավ: Կարծում եմ՝ ամեն ինչ ժողովրդի սրտով եղավ: Բայց ժողովրդի ոգևորությունը պետք է շարունակություն ունենա, չպետք է կոտրվի»,–«Պռեսսմեդիայի» հետ զրույցում ասաց նկարիչը՝ ընդգծելով, որ փոփոխություններն իմաստավորված են հենց ժողովրդի ոգևորության հանգամանքով: Այդուհանդերձ՝ համաձայն չէ, որ այսպիսով կարելի է արձանագրել հեղափոխության ավարտը:
«Շատ երկրներում միշտ էլ եղել են հեղափոխություններ, բայց հետո չեն կարողացել պահպանել դրա շարունակականությունը, այսինքն՝ իմաստը խեղվել է և այլն: Մեզ մոտ հեղափոխությունը դեռ չի ավարտվել: Երբ կարգին երկիր կունենանք, այդ ժամանակ կարելի է «կես բերան» ասել, որ հեղափոխությունն ավարտվել է: Դեռևս երկիրը կաացած չէ, տնտեսությունը ցավալի վիճակում է, կան այլ բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք մեծ բեռ են այս ուժերի համար: Եվ Աստված չանի, որ ժողովուրդը հուսախաբ լինի: Եթե դեռևս վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների գոնե 50 տոկոսը իրականություն դառնա, մեծ առաջխաղացում կլինի, իսկ ժողովուրդն էլ վստահ կլինի, որ երկիր է կառուցվում»,–շեշտեց նա: Հաղթանակ Շահումյանն ընդգծեց՝ կան մարդիկ, որոնք ուզում են՝ խոստացված բարեփոխումները միանգամից նկատելի լինեն. «Բայց կարծում եմ, որ դա այդքան արագ չի կարող լինել, որովհետև կան շատ խնդիրներ: Բացի այդ, նաև երիտասարդ ուժեր են եկել, որոնք գուցեև շատ պատրաստված են, կարող ուժեր են, բայց շատ ասպարեզներում փորձ չունեն: Այդքան հեշտ չէ հաղթահարել այն ամենն, ինչը կուտակվել է մեր երկրում: Բոլորը պետք է իրենց գործով մասնակից դառնան երկրի կառուցմանը: Մեր ժողովուրդը ստեղծող է, ծաղկեցրել է շատ երկրներ ու պետություններ: Ցավոք, այդ ներուժը չենք կարողանում մեզ համար օգտագործել: Իսկ առաջին խնդիրն արտագաղթն է՝ արտագաղթի «դեմն» առնելը: Ցանկալի է, որ Հայաստանից վերջին 20–30 տարում հեռացածներն էլ վերանայեն իրենց պահվածքը: Շատերը սպասում են, որ Հայաստանը դառնա դրախտավայր, կառուցվի և նոր վերադառնան, բայց այդպես չի կարող լինել: Իրենք ևս պետք է մասնակից դառնան երկրի կառուցմանը: Եթե անգամ դրսում են աշխատում, իրենց կողմից անպայման մեկ ծառ պետք է տնկեն: Երկրի մասին բաժակաճառերով սիրուն խոսելը մի բան է, իսկ երկրի կառուցմանը մասնակից դառնալը, պարտավորություն զգալը՝ մեկ այլ բան: Շատ ցանկալի կլինի, որ մենք դա գիտակցենք, և յուրաքանչյուրը փորձի իր աջակցությունը ցուցաբերել: Միայն մեկ Նիկոլ Փաշինյանով կամ թեկուզև 100 հոգով երկիր չի կառուցվի»:
Հաղթանակ Շահումյանը երկիր կառուցելու ճանապարհի իր ուղեցույցն ունի:
«Ովքեր ստանձնում են երկրի ղեկը, իրականում նաև մեծ պատասխանատվություն են ստանում: Բայց նախկինում տեսել ենք, թե մարդիկ ինչպես են մոտեցել այդ պատասխանատվությանը: Մենք դժգոհ ենք եղել այն իրականությունից, որտեղ արհամարհել են վստահությունն ու պատասխանատվությունը: Մենք վերջապես պետք է խել քի գանք: Ինչպես մեր ժողովուրդը, ես էլ եմ հույսեր փայփայում: Կարծում եմ՝ լավ պայմաններ են ստեղծվել, որ մեր երկրի ողջ ժողովրդի ներուժն օգտագործվի, և ականատես չլինենք մի փակ տարածքում գործող մի քանի հոգու միջավայրի: Բոլոր ասպարեզներում ժողովուրդը պետք է ակտիվ մասնակցություն ունենա, իսկ դրա համար պետք է հնարավորություն ստանա: Պետք է տեսնի իր աշխատանքի արդյունքը: Մենք հիմա շատ բացթողումներ ունենք, և ծանր վիճակից վերականգնվելն այդքան հեշտ չէ»,–ընդգծեց մեր զրուցակիցը՝ շեշտելով, որ թեպետ վերականգնվելու համար ժամանակ է պահանջվում, բայց գոնե պետք է օրենքներ և որոշակի այլ վերանայումներ լինեն, որ մարդիկ աշխատելու և ստեղծելու հնարավորություն ունենան:
«Եթե իշխանության եկած անհատները, առավել ևս առաջին դեմքերն իրենց մաքուր պահեն և նվիրված աշխատեն երկրի համար, դա բոլորի համար ուղեցույց կլինի: Մարդիկ, որոնք բոլորի աչքի առաջ են, երկրի ղեկն են ստանձնում, օրինակ պիտի լինեն. իրենց պահվածքից կախված է նաև ամբողջ հասարակության պահվածքը: Իրենց հավատարմությունն ու ազնիվ աշխատանքը խթան կդառնան նաև մյուս օղակների համար: Դա մենք տեսել ենք, Հայաստանում այդպիսի ժամանակներ եղել են, երբ առանձին անհատների, ղեկավարների պահվածքը մեծ ազդեցություն է ունեցել նաև երկրի զարգացման գործում: Առաջին դեմքերի պահվածքից շատ բան է կախված, իսկ ժողովուրդն ամեն ինչ լավ տեսնում է և հասկանում»,–եզրափակեց նկարիչը:
Բազմաթիվ հասցեներում գազ չի լինի փետրվարի 24-ին Իշխանության մաս կազմելուն պես մեկնարկելու ենք թոշակների 50% բարձրացման գործընթացը․ Հրայր ԿամենդատյանՓաշինյանի իշխանությունը իրական քայլ չի արել հայ գերիներին վերադարձնելու համար․ Արեգ ՍավգուլյանՊոպուլիզմով ընտրություն չեն հաղթում՝ հանրությանը պետք են իրագործելի լուծումներ․ Նաիրի Սարգսյան Բա, Բայդենի խորուրդը ի՞նչ եղավ. Մհեր ԱվետիսյանԹե բա՝ «դեռևս անհայտ պայմաններում Հայաստան են ժամանել ադրբեջանցիներ». Էդմոն ՄարուքյանՊաշտոնանկություն՝ Փաշինյանի որոշմամբ Ռուսաստանը ուժեղացնում է արևմտյան սահմանների անվտանգությունը Փետրվարի 19-ին Կապանի «Սյունիք» ֆուտբոլային ակումբը հուշագիր-համաձայնագիր կնքեց մարզի խոշոր ձեռնարկություններից մեկի՝ «Աժդանակ» ՍՊԸ-ի հետԱրցախը փաստացի այլևս մեր վերահսկողության ներքո չէ, սակայն դա չի նշանակում, որ կարող ենք թույլ տալ մոռացության մատնել Արցախի թեման. Մեսրոպ Առաքելյան Փաշինյանին միացած տիրադավների շարքերը պակասում են Հենց այսպիսի հոտ է գալիս քաղցկեղիցՌուսաստանում հեշտացնում են բնակարաններում արև ային մարտկոցների տեղադրումը Արցախը օկուպացրել են Ադրբեջանի զինվшծ ուժերը, իսկ Հայաստանը՝ Ալիևի կամակատար քաղաքական ուժը. Արմեն Աշոտյան «ՀայաՔվեն» հաստատակամ է Արցախը երբևէ դարձյալ հայկականացնելու առաքելության հարցումԱնհայտ ամերիկյան ինքնաթիռ է հատել Ռուսաստանի սահմանը «ՀայաՔվե» միավորումը տարածքային գրասենյակ բացեց Արարատի մարզի Մասիս համայնքումԲաքվում հայ են դատում, Երևանում իշխանությունները դիսկոտեկ են անում և զվարճանում․ Մենուա ՍողոմոնյանUcom-ը և Hero House Yerevan-ը կշարունակեն համագործակցել Ողբերգական վթարի հետևանքով ՊՆ ծառայող է մահացել Պատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները. Գագիկ Ծառուկյան Արտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն Ընտրակա՞շառք, թե՞ վարչական ռեսուրս․ Սյունիքում աջակցությունների բաժանումը նախընտրական մեկնարկից օրեր անց Այն մասին, թե ինչպիսի բանակ ենք մենք կառուցելու իշխանության գալուց հետո. Ավետիք ՉալաբյանՎարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար․ Աշոցքի տարածաշրջանում բուք է«Բարսելոնան» մրցավարների չի կաշառել․ Լա Լիգայի նախագահՓետրվարի 20-ի եղանակային կանխատեսումներըԻսակովի պողոտայում այրվել է ավտոմեքենա. կա տուժած Արհեստական բանականությունը կասկածի տակ է դրել կտավների հեղինակներինՓորձում են վերականգնել աշխարհի 7 հրաշալիքներից մեկը«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի «Հայ Վիրտուոզներ» ծրագրի կրթաթոշակառու Էդուարդ Դայանը արժանացել է Գրան Պրիի Սրտանց շնորհավորում եմ եզդիական համայնքին Սուրբ Նաբիի (Խըդըր Նաբիի) տոնի առթիվ․ Նարեկ ԿարապետյանՀետազոտությունը բացահայտել է՝ բնակության պայմանները կարող են ազդել կրծքագեղձի քաղցկեղի ելքերի վրաԱմասիայում Ադրբեջանցիներ են վերադառնում, Երևանում սկանդալային կրակոցներ են․ Էդմոն ՄարուքյանԱՄՆ-ն ծրագրում է ռազմական բազա ստեղծել ԳազայումՄալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի թաղապետարանի դիմաց մեքենաներ են բախվել․ վիրավոր կաՖԻՖԱ-ի նախագահն արձագանքել է Վինիսիուսի շուրջ ծագած սկանդալինԱՄՆ դեսպանատան մոտ պայթյnւն է տեղի ունեցել մեքենայում՝ հրդեհի բռնկումովԱշոցքի տարածաշրջանում բուք էԵրկրաշարժ է գրանցվելԱնտառապետը ձերբակալվել և ներկայացվել է նախաքննական մարմին Իրենց` պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն չգիտի ինչպես ծախսի թոշակըԲովանդակային քննարկում՝ բաժանարար խոսույթի փոխարեն․ Շաքե ԻսայանՖեյսբուքի սրտկներից դուրս իրական կյանքն է, որտեղ փոփոխությունների սպասում կա և լինելու է փոփոխություն, լինելու է Ուժեղ Հայաստան. Մարիաննա ՂահրամանյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են Փաշինյանին Ծափաթաղում հոր կողմից սպանված 3-ամյա Տիգրանի քույրն ու եղբայները վերադարձել են ընտանիքԱդրբեջանական բենզին կգնե՞ք ԶՊՄԿ-ում «Գիրք նվիրելու օրը» անակնկալներով անցավԱմենաինտելեկտուալ, ամենամեծ, ամենահայրենասեր, ամենա–ամենա՝ Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը ծնվել է հենց այս օրը. Մհեր ԱվետիսյանՊարտադիր կանխարգելիչ հետազոտություն անվճար, տարեկան մեկ անգամ. Հրայր Կամենդատյան