Ոսկերչական ընկերությունից շուրջ 8մլն. դրամի չափով յուրացման գործով մեղադրանք է առաջադրվել անհատ ձեռներեցին
ՀՀ ՔԿ Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում շարունակվում է ոսկերչական ընկերությունից առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Մեղադրանք է առաջադրվել անհատ ձեռներեցին:
31.07.2017 թվականին ոսկերչական ընկերության գլխավոր տնօրենից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ, գործակալության պայմանագրով, անհատ ձեռներեցին, վարձատրության դիմաց վաճառելու և գումարը իրեն տալու պայմանով, տվել է տարբեր տեսակի ոսկերչական իրեր, սակայն վերջինս 7.778.963 դրամ արժողությամբ 53 հատ ոսկերչական իրերը կամ դրանց վաճառքից գոյացած գումարները չի վերադարձրել իրեն՝ յուրացնելով այն:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, որը նախաքննություն կատարելու համար, տարածքային ենթակայության կարգով, ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչություն և ընդունվել վարույթ:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է Չարենցավան քաղաքի բնակիչ՝ ծնված 1971 թվականին:
2018 թվականի հունիսի 27-ին որոշում է կայացվել՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով՝ մեղադրյալի գտնվելու վայրը այլ պատճառներով պարզված չլինելու հիմքով, քրեական գործով վարույթը կասեցնելու մասին: Անհատ ձեռներեցի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Իրականացված քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում 47-ամյա անհատ ձեռներեցը հայտնաբերվել և ներկայացվել է վարույթն իրականացնող մարմնին:
2019 թվականի հուլիսի 11-ին քրեական գործով կասեցված վարույթը վերսկսվել է:
47-ամյա անհատ ձեռներեցին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Նախաքննության ընթացքում անհատ ձեռներեցն ամբողջությամբ վերականգնել է ոսկերչական ընկերությանը պատճառած՝ առանձնապես խոշոր չափ գույքային վնասը՝ 7.778.963 ՀՀ դրամի չափով: