Հուրգադա-Երևան չվերթի չեղարկման պատճառը մոնոպոլիան է
Եգիպտոսից Երևան չվերթի չեղարկման պատճառով այս պահին Հուրգադայում է մոտ 100 ՀՀ քաղաքացի։ ԼՈՒՐԵՐ․com-ի հետ զրույցում գրող Վահե Արսենը դժգոհեց՝ նշելով, որ արդեն 24 ժամ է՝ հարյուրից ավելի հայ տուրիստների թվում իր կինն ու 2 զավակներն են, որոնք մնացել են Եգիպտոսում։
«Մի մասն արդեն փողոցում են, որովհետև ոչ գումար ունեն և ոչ էլ տեր՝ ի դեմս Եգիպտոսում մեր դեսպանության: Արտաքին գործերի նախարարությունն ու քաղ. ավիացիան լղոզված պատասխաններ են տալիս: Այսօր առավոտյան 08։30-ին պետք է հասնեին Երևան, արդեն երեկ պարզվել էր, որ ինքնաթիռ չկա, որ հետ վերադառնան։ Իսկ մեր դեսպանատունը հաղորդագրություն տարածեց իմ ֆեյսբուքյան գրառումից հետո միայն, ինչը խոսում է նրանց աշխատելաոճի մասին»,- ասաց նա:
ՀՀ քաղաքացիները օգտվել են «Ժանել» տուրիստական ընկերության ծառայությունից։ Այստեղից փորձեցինք հետաքրքրվել, թե որն է չվերթի չեղարկման պատճառը, սակայն ԼՈՒՐԵՐ․com-ի հետ զրույցում պատասխանեցին, որ զբաղված են, որևէ բան ասել չեն կարող՝ ուղղորդելով զանգահարել չարտերային թռիչքը կազմակերպած «Էյ ընդ Ար Տուր» ավիաընկերության կազմակերպիչներին։ Այս ընկերությունից ևս մեր բազմաթիվ զանգերին չպատասխանեցին։
Ըստ ԼՈՒՐԵՐ․com-ի տեղեկությունների՝ խնդիրն առաջացել է մոնոպոլիայի պատճառով։ Բանն այն է, որ մինչ այս միայն «Մարաթուկ» տուրիստական ընկերությունն է իրականացրել դեպի Հուրգադա չվերթները, այժմ նաև՝ «Էյ ընդ Ար Տուր» ընկերությունը։ Վերջինիս հետ հակամարտության և մրցակցության հետևանքով «Մարաթուկ» ընկերությունը, որոշակի լծակներ օգտագործելով, հասել է նրան, որ մարդիկ հայտնվեն այս իրավիճակում։
Ավելի վաղ Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունը հաղորդագրություն էր տարածել՝ նախ հաստատելով չվերթի չեղարկման մասին, ապա նշելով, որ դեսպանությունը մշտական կապի մեջ է վերոհիշյալ քաղաքացիների, ինչպես նաև՝ փոխադրող ընկերության հետ, և ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր քայլերը՝ խնդիրը կարգավորելու համար։ Դեսպանությունը տրամադրել է նաև Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանության թեժ գծի հեռախոսահամարը՝ +20 120 705 0580:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 23-ին էլ Շարմ էլ Շեյխ-Երևան և հակառակ ուղղությամբ չարտերային չվերթները չէին կայացել, որի հետևանքով տասնյակ ուղևորներ չէին կարողացել մեկնել հանգստի կամ վերադառնալ։