Սփյուռքահայերը դժգոհ են․ Համահայկական խաղերի բոլոր մեդալները նվաճում են հայաստանցիները
Համահայկական խաղերի բոլոր մեդալները Հայաստանի մասնակիցներն են նվաճում: Մենք որեւէ հնարավորություն չունենք: Պետք է ձեռնարկվի ինչ-որ բան, որ դրսից եկած մասնակիցներն էլ կարողանան մեդալներ նվաճել: Հայաստանի թիմերի մասնակիցները հիմնականում պրոֆեսիոնալներ են:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի գործադիր մարմնի անդամ, Վիեննայի պատվիրակության պատասխանատու Սեպուհ Բաղդոյանը:
Համահայկական 7-րդ խաղերի մասնակիցները օգոստոսի 13-ին այցելեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ ծաղիկներ խոնարհելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Խաղերի մասնակիցներին Ծիծեռնակաբերդ էին ուղեկցել Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը, գործադիր մարմնի անդամները: Սակայն ոչ բոլոր մասնակիցներն էին եկել Ծիծեռնակաբերդ. միայն կեսը։
Սակայն Իշխան Զաքարյանի պնդմամբ, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր են այցելել բոլոր պատվիրակություններն իրենց անդամներով:
«Այսօր բոլոր պատվիրակությունները գտնվում են Ծիծեռնակաբերդում: Համահայկական խաղերին մասնակցում են եղեռնական ժողովրդի սերունդները: Իրենք պետք է տեսնեն ամեն ինչ, շրջեն թանգարանում: Եվ այցելությունը Ծիծեռնակաբերդ մեր ծրագրի կարեւոր կետերից մեկն է»,- ասաց Իշխան Զաքարյանը:
Խաղերի մասնակիցները ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ, աղոթեցին եւ  լուսանկարվեցին հուշահամալիրի ֆոնին:
Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի գործադիր մարմնի անդամ Սեպուհ Բաղդոյանի խոսքով Վիեննայի պատվիրակությունը միակն է, որը ծաղկեպսակով էր եկել Ծիծեռնակաբերդ:
«2003 թվականից մասնակցում ենք Խաղերին եւ ամեն անգամ մեր տուրքն ենք մատուցում Ծիծեռնակաբերդ այցելելով: Մենք ունենք 6-77 տարեկան մասնակիցներ, որոնք բոլորն այստեղ են եւ, կարծեմ, միակ պատվիրակությունն ենք, որ ծաղկեպսակով ենք եկել Ծիծեռնակաբերդ: Ուրախ ենք, որ Խաղերի բացումը կայացավ Արցախում: Շատ կարեւոր էր մեզ համար, որ Արցախն էլ միացավ: Հակառակ շատ խնդիրների, Արցախը հրաշալի ընդունելություն կազմակերպեց մեզ համար: Չմոռանանք, որ նրանք առաջին անգամ էին ընդունում Խաղերը:
Անկեղծ պետք է լինեմ. Խաղերի կազմակերպվածությունը մի քիչ տկար է այս տարի: Խնդիրներ կան, բայց դրանում ոչ թե կազմակերպիչներն են մեղավոր, այլ մասնակից թիմերը: Հարցեր են ստեղծում, որոնք կազմակերպիչները դժվարանում են լուծել: Խնդիրներ ունենք խաղերում հաղթելու առումով: Հայաստանի եւ Արցախի մասնակիցները պրոֆեսիոնալներ են, մենք շանս չունենք առաջ գնալու: Անկարելի է. մի բան պետք է անենք, որ մի քիչ էլ դրսից եկածները մրցանակներ ստանան, ոգեւորվեն»,- մանրամասնեց Սեպուհ Բաղդոյանը:
Թեհրանի պատվիրակության պատասխանատու, «Սիփան» միության անդամ Ռազմիկ Միրզախանյանը եւս գոհ չէ Խաղերի կազմակերպվածությունից:
«Ուրախ ենք, որ կարողանաք մասնակից լինել Համահայկական խաղերին: Ի դեպ, Թեհրանի թիմն ամենաերիտասարդն է: Կարողացել ենք լավ արդյունքներ գրանցել մեր վոլեյբոլի թիմով: Հույս ունենք, որ դեռ հաջողություններ կունենանք: Բայց Խաղերը կազմակերպված են բավարար, չեմ կարող ասել շատ լավ»,- նկատեց Ռազմիկ Միրզախանյանը:
Կիպրոսի Նիկոսիա քաղաքի պատվիրակության անդամ Անդրանիկ Աշչյանի համար Կիպրոսի թիմի այցելությունը ուխտ է Խաղերի մասնակից կիրպրոսահայերի համար:
«Կիպրոսը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած առաջին եվրոպական պետությունն է: Այս առումով կիպրոսահայերի այցելությունը Ծիծեռնակաբերդ մեզ համար շատ կարեւոր էր, որպեսզի վերահաստատենք այն ուխտը, որն իրականցրեց Կիպրոսի հայ համայնքը 60-70-ական թվականներին: Կիպրոսի բոլոր հայկական ընտանիքներում հայոց լեզուն պահպանված է: Մենք բոլորս մեր ընտանիքներում խոսում ենք հայերեն:
Այս Խաղերում մեր թիմի անդամներ լավ են հանդես գալիս, արդեն ունենք մեդալներ մի քանի մարզաձեւերում: Վաղը հանդես կգանք նաեւ աթլետիկա մարզաձեւում եւ հուսանք՝ բարձր արդյունքներով կվերադառնանք Կիպրոս»,- նշեց Անդրանիկ Աշչյանը:
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում միջադեպ տեղի ունեցավ Իշխան Զաքարյանի եւ լրագրողներից մեկի միջեւ: ՀԽՀ կոմիտերի նախագահին հունից հանեց հարցն այն մասին, թե ինչպես է նա ներկայիս իշխանության օրոք վերընտրվել Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահի պաշտոնում եւ մի շարք այլ քաղաքական հարցեր:
«Սա համապատասխան վայրը չէ, որ ես այդ հարցերին պատասխանեմ: Մեկ ուրիշ անգամ մանրամասն կանդրադառնամ դրանց: Ինչ վերաբերում է ներկայիս իշխանությանը, շատ լավ աշխատում ենք միասին եւ կա փոխըմբռնման մթնոլորտ»,- ասաց Իշխան Զաքարյանը: Լրագրողի հարցերը նաեւ վրդովեցրին համաշխարհային կոմիտեի անդամներին, որոնց վեճի բռնվեցին լրագրողի հետ, նշելով, որ լրագրողն իրավունք չունի քաղաքական հարցեր տալ Իշխան Զաքարյանին:
Օգոստոսի 13-ը հանգստի օր է: Համահայկական խաղերի մասնակիցները այսօր կայցելեն նաեւ Գառնի եւ Գեղարդ:
Լուսինե Շահբազյան
Ամասիայում Ադրբեջանցիներ են վերադառնում, Երևանում սկանդալային կրակոցներ են․ Էդմոն ՄարուքյանԱՄՆ-ն ծրագրում է ռազմական բազա ստեղծել ԳազայումՄալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի թաղապետարանի դիմաց մեքենաներ են բախվել․ վիրավոր կաՖԻՖԱ-ի նախագահն արձագանքել է Վինիսիուսի շուրջ ծագած սկանդալինԱՄՆ դեսպանատան մոտ պայթյnւն է տեղի ունեցել մեքենայում՝ հրդեհի բռնկումովԱշոցքի տարածաշրջանում բուք էԵրկրաշարժ է գրանցվելԱնտառապետը ձերբակալվել և ներկայացվել է նախաքննական մարմին Իրենց` պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն չգիտի ինչպես ծախսի թոշակըԲովանդակային քննարկում՝ բաժանարար խոսույթի փոխարեն․ Շաքե ԻսայանՖեյսբուքի սրտկներից դուրս իրական կյանքն է, որտեղ փոփոխությունների սպասում կա և լինելու է փոփոխություն, լինելու է Ուժեղ Հայաստան. Մարիաննա ՂահրամանյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են Փաշինյանին Ծափաթաղում հոր կողմից սպանված 3-ամյա Տիգրանի քույրն ու եղբայները վերադարձել են ընտանիքԱդրբեջանական բենզին կգնե՞ք ԶՊՄԿ-ում «Գիրք նվիրելու օրը» անակնկալներով անցավԱմենաինտելեկտուալ, ամենամեծ, ամենահայրենասեր, ամենա–ամենա՝ Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը ծնվել է հենց այս օրը. Մհեր ԱվետիսյանՊարտադիր կանխարգելիչ հետազոտություն անվճար, տարեկան մեկ անգամ. Հրայր ԿամենդատյանՍուրեն Սուրենյանցը ներկայացրեց «Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» ժողովրդական շարժումը (տեսանյութ) Հայտնաբերված հետախուզվողներ են տեղափոխվել քրեակատարողական հիմնարկ Մեր բանակը կարող է կրկին լինել ամենահզորը տարածաշրջանում․ Ավետիք ՉալաբյանԱրցախի վերահայացումը մեր քաղաքական ուղեգծի առանցքային տարրերից մեկն է լինելու. Ավետիք Չալաբյան Պետությունը պետք է աջակցի կրթությունից հետո համայնք վերադարձող երիտասարդին․ Ցոլակ ԱկոպյանԹուրքիան և Ադրբեջանը չպետք է թելադրեն Հայաստանի ապագան․ Արմեն ՄանվելյանՄեկնարկել է «Հաղորդակցության եղանակների բարեկամության մոնիթորինգ - 2025» շնորհանդեսը (լուսանկարներ, տեսանյութ)Աշտարակ-Վաղարշապատ ճանապարհին մեքենաներ են բախվել. կան տուժածներ Խոշոր հարկատուների առանցքային դերը ՀՀ պետական բյուջեում Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները ծրագրում են Գազայում կառուցել 5000 հոգանոց ռազմաբազա. The Guardian Երեկ սպшնվшծ Արսեն Վարդանյանը երգիչ էր… նոր մանրամասներ արտառոց դեպքից Մարթա Կոսը մարտի 19-20-ը կայցելի Հայաստան Ինձ են դիմել «Համահայկական ճակատ» շարժման կազմում գործող համանուն կուսակցության և «Ժողովրդական աշխարհազոր»-ի մի խումբ մեր հայրենակիցներ. Արշակ ԿարապետյանՎերադարձնենք լավատեսությունը հայ գյուղացուն. այգիներում չմթերված բերք չի՛ մնալու. տեսանյութԵթե Ռուսաստանի կողքին լինի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, սպшռնալիքը կլինի մշտական. Մեդվեդև Ձնախառն անձրև կարող է տեղալ․ եղանակն այս օրերին ԱրարատԲանկի գլխավոր հովանավորությամբ տեղի ունեցավ ԿարդաLove 5-րդ հոբելյանական փառատոնը Որոշ ժամանակ գազ չի լինի Հրդեհ է եղել երևանյան սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում Պետական պարտքի բեռը ՀՀ քաղաքացիների ուսերին է. Նաիրի Սարգսյան Արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները հասել են եռման կետի Երևանը վերածվել է 30-ականների Չիկագոյի Մոսկվան կոշտ զգուշացում է անում երկաթուղու հարցով Կառուցելու ենք առաջադեմ, տեխնոլոգիական և մարտունակ բանակ․ Ավետիք ՔերոբյանԿառավարությունը երեխայի նպաստ նշանակելու և վճարելու կարգը հաստատելու մասին նոր որոշում է ընդունել «Մարսել»-ը նոր գլխավոր մարզիչ ունի. պաշտոնական Իրականում ավագ դպրոցում սովորելը պիտի բարդ լիներ, որ հետո շրջանավարտները հանգիստ ընդունվեին բուհեր. Մենուա ՍողոմոնյանԿրթությունն ու մշակույթը` Սամվել Կարապետյանի ուշադրության կենտրոնում Մշակույթը մեր ազգային ինքնության հենասյուներից է․ Աննա ԿոստանյանԳերմանիումը կդարձնի պերովսկիտային մարտկոցները տիեզերքին համապատասխան Մինչև կեսգիշեր ջուր չի լինելու․ հասցեներ Պարեկ է վրաերթի ենթարկվել Կոմիտասի պողոտա-Փափազյան խաչմերուկում