Նոր ուսումնական տարին՝ Պլեխանովի անվան համալսարանի երևանյան մասնաճյուղում (լուսանկարներ)
Գ.Վ.Պլեխանովի անվան Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանի Երևանի մասնաճյուղն այսօր՝ սեպտեմբերի 2-ին, իր հյուրընկալ դռները բացեց առաջին կուրսեցիների առջև:
Նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի կապակցությամբ կազմակերպված հանդիսությանը ողջույնի խոսքերով հանդես եկան ԲՈՒՀ-ի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արման Վարդանյանը, տնօրեն Թամարա Վարդանյանը, ինչպես նաև ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպանի խորհրդական Պավել Կուրոչկինը:
Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արման Վարդանյանը, ջերմորեն շնորհավորելով առաջին կուրսեցիներին՝ բուհ ընդունվելու կապակցությամբ, նշեց․
«Գրեթե համոզված եմ, որ այսօրվա մեր ուսանողները վաղվա նախարարներն են, պետական ու քաղաքական գործիչները, գիտնականներն ու գյուտարարները, մարդիկ, ովքեր, հիմնվելով մեր ԲՈՒՀ-ում ստացած գիտելիքների վրա, կկերտեն մեր հուսալի ապագան։ Դուք կդառնաք նոր ուղղությունների, նոր ծրագրերի, նոր ցանցային համակարգերի, արվեստի ու գիտության մեջ նոր ուղղությունների հիմնադիրներ։ Ուսանողների համար ամենակարևորը երազելն ու սեփական ուժերին հավատալն է։ Հաշվի առնելով, որ մեր համալսարանը ռուսական պետական բուհ-ի մասնաճյուղն է Հայաստանում, դուք ամուր կամուրջ եք մեր երկու երկրների միջև։ Մենք կարևորում ենք նաև մեր դերը Հայաստանի ու Ռուսաստանի տնտեսական, քաղաքական, կրթական հարաբերությունների զարգացման տեսակետից, որպեսզի դրանք լինեն ամենադինամիկն ու ամուրը հետխորհրդային ողջ տարածքում»։
Արման Վարդանյանն իր խոսքում ասաց նաև, որ ակնհայտ է՝ Պլեխանովի անվան համալսարանի Երևանի մասնաճյուղը տարեցտարի հզորանում, նոր թափ է ստանում, ապահովում բարձրորակ կրթություն՝ դառնալով է՛լ ավելի առաջադեմ: Տնօրինությունն էլ իր հերթին ջանքեր չի խնայում՝ այն վերածելու խոշոր գիտակրթական կենտրոնի։ «Մեր նպատակն է, որ ուսանողները կրթություն ստանան հարմարավետ միջավայրում և ժամանակակից տեխնիկական հագեցվածությամբ լսարաններում»,- ասաց Արման Վարդանյանը։
Իր ելույթում Գ.Վ. Պլեխանովի անվան Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանի Երևանի մասնաճյուղի տնօրեն Թամարա Վարդանյանը, ողջունելով ուսանողներին, նշեց, որ իր ղեկավարած բուհ-ն ունի երկար տարիների պատմություն. այն հիմնադրվել է 1907 թվականին։ Թե՛ համալսարանը, թե՛ ներսում գործող քոլեջը վերջին տարիներին շեշտակի առաջընթաց են ապրել նախ մասնագիտական կադրերի ամրապնդման, հետո նաև ուսանողների թվի դրական անընդհատական աճի տեսակետից․ «Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ մի կարևոր նկատառում ունեմ. գիտելիքն է հիմքը ճշմարիտ ուղու։ Վստահ եմ, որ այս համալսարանի պատերի ներսում դուք կստանաք խորքային գիտելիք։ Այն, ինչ դուք կարող եք գտնել համացանցում, ընդամենը տեղեկատվություն է, և ոչ երբեք՝ գիտելիք։ Մի՛ շփոթեք հիմնարար կրթությունն ու գիտելիքը մակերեսային տեղեկատվության հետ, որը կարելի է գտնել համացանցում»,- նշեց Թամարա Վարդանյանը։
Ուսանողներին շնորհավորելու էր եկել նաև ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպանի խորհրդական Պավել Կուրոչկինը, ով առաջին կուրսեցիներին մաղթեց նորանոր հաջողություններ ուսման մեջ և պատրաստակամություն՝ համակողմանի աջակցություն ցուցաբերելու ուսումնառության ընթացքում։
Ողջույնի խոսքով, երաժշտական ու պարային կատարումներով հանդես եկան համալսարանի ուսանողները: Այնուհետև տեղի ունեցավ առաջին կուրսեցիներին դեպի նոր ուսումնական հաստատություն հրավիրելու արարողությունը:
ԱՄՆ դեսպանատան մոտ պայթյnւն է տեղի ունեցել մեքենայում՝ հրդեհի բռնկումովԱշոցքի տարածաշրջանում բուք էԵրկրաշարժ է գրանցվելԱնտառապետը ձերբակալվել և ներկայացվել է նախաքննական մարմին Իրենց` պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն չգիտի ինչպես ծախսի թոշակըԲովանդակային քննարկում՝ բաժանարար խոսույթի փոխարեն․ Շաքե ԻսայանՖեյսբուքի սրտկներից դուրս իրական կյանքն է, որտեղ փոփոխությունների սպասում կա և լինելու է փոփոխություն, լինելու է Ուժեղ Հայաստան. Մարիաննա ՂահրամանյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են Փաշինյանին Ծափաթաղում հոր կողմից սպանված 3-ամյա Տիգրանի քույրն ու եղբայները վերադարձել են ընտանիքԱդրբեջանական բենզին կգնե՞ք ԶՊՄԿ-ում «Գիրք նվիրելու օրը» անակնկալներով անցավԱմենաինտելեկտուալ, ամենամեծ, ամենահայրենասեր, ամենա–ամենա՝ Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը ծնվել է հենց այս օրը. Մհեր ԱվետիսյանՊարտադիր կանխարգելիչ հետազոտություն անվճար, տարեկան մեկ անգամ. Հրայր ԿամենդատյանՍուրեն Սուրենյանցը ներկայացրեց «Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» ժողովրդական շարժումը (տեսանյութ) Հայտնաբերված հետախուզվողներ են տեղափոխվել քրեակատարողական հիմնարկ Մեր բանակը կարող է կրկին լինել ամենահզորը տարածաշրջանում․ Ավետիք ՉալաբյանԱրցախի վերահայացումը մեր քաղաքական ուղեգծի առանցքային տարրերից մեկն է լինելու. Ավետիք Չալաբյան Պետությունը պետք է աջակցի կրթությունից հետո համայնք վերադարձող երիտասարդին․ Ցոլակ ԱկոպյանԹուրքիան և Ադրբեջանը չպետք է թելադրեն Հայաստանի ապագան․ Արմեն ՄանվելյանՄեկնարկել է «Հաղորդակցության եղանակների բարեկամության մոնիթորինգ - 2025» շնորհանդեսը (լուսանկարներ, տեսանյութ)Աշտարակ-Վաղարշապատ ճանապարհին մեքենաներ են բախվել. կան տուժածներ Խոշոր հարկատուների առանցքային դերը ՀՀ պետական բյուջեում Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները ծրագրում են Գազայում կառուցել 5000 հոգանոց ռազմաբազա. The Guardian Երեկ սպшնվшծ Արսեն Վարդանյանը երգիչ էր… նոր մանրամասներ արտառոց դեպքից Մարթա Կոսը մարտի 19-20-ը կայցելի Հայաստան Ինձ են դիմել «Համահայկական ճակատ» շարժման կազմում գործող համանուն կուսակցության և «Ժողովրդական աշխարհազոր»-ի մի խումբ մեր հայրենակիցներ. Արշակ ԿարապետյանՎերադարձնենք լավատեսությունը հայ գյուղացուն. այգիներում չմթերված բերք չի՛ մնալու. տեսանյութԵթե Ռուսաստանի կողքին լինի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, սպшռնալիքը կլինի մշտական. Մեդվեդև Ձնախառն անձրև կարող է տեղալ․ եղանակն այս օրերին ԱրարատԲանկի գլխավոր հովանավորությամբ տեղի ունեցավ ԿարդաLove 5-րդ հոբելյանական փառատոնը Որոշ ժամանակ գազ չի լինի Հրդեհ է եղել երևանյան սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում Պետական պարտքի բեռը ՀՀ քաղաքացիների ուսերին է. Նաիրի Սարգսյան Արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները հասել են եռման կետի Երևանը վերածվել է 30-ականների Չիկագոյի Մոսկվան կոշտ զգուշացում է անում երկաթուղու հարցով Կառուցելու ենք առաջադեմ, տեխնոլոգիական և մարտունակ բանակ․ Ավետիք ՔերոբյանԿառավարությունը երեխայի նպաստ նշանակելու և վճարելու կարգը հաստատելու մասին նոր որոշում է ընդունել «Մարսել»-ը նոր գլխավոր մարզիչ ունի. պաշտոնական Իրականում ավագ դպրոցում սովորելը պիտի բարդ լիներ, որ հետո շրջանավարտները հանգիստ ընդունվեին բուհեր. Մենուա ՍողոմոնյանԿրթությունն ու մշակույթը` Սամվել Կարապետյանի ուշադրության կենտրոնում Մշակույթը մեր ազգային ինքնության հենասյուներից է․ Աննա ԿոստանյանԳերմանիումը կդարձնի պերովսկիտային մարտկոցները տիեզերքին համապատասխան Մինչև կեսգիշեր ջուր չի լինելու․ հասցեներ Պարեկ է վրաերթի ենթարկվել Կոմիտասի պողոտա-Փափազյան խաչմերուկում Ինչպես պետք է գործի TRIPP-ը, եթե երբևիցե գործարկվի. Ավետիք ՉալաբյանԿիբեռհանցագործության դեմ պայքարը չափազանց կարևոր և արդիական հանձնառություն է. Հրայր ԿամենդատյանԲարձր ենք գնահատում Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը, որը կոչված է համախմբելու աշխարհասփյուռ հայության կարողությունները. Աշոտ Գրիգորյան«Երբ եկավ Վիգեն Չալդրանյանը, իմ կարիերային վերջ եղավ». Արմինե Պողոսյան