Չփաստարկված սուբյեկտիվ կարծիքներին սովորաբար վերաբերում եմ ներողամտությամբ և կարեկցանքով․ Սիրանուշ Սահակյան
Սիրանուշ Սահակյանի արձագանքը՝ էթիկայի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու նախաձեռնության առնչությամբ արտահայտված չփաստարկված կարծիքի վերաբերյալ
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի նախկին գործունեությամբ հետաքրքրված բոլոր անձանց խորհուրդ կտամ ուսումնասիրել ՀՀ լավագույն գործընկեր հեղինակավոր կազմակերպությունների անկողմնակալ և մասնագիտական զեկույցները, որտեղ անդրադարձ կա Հանձնաժողովի գործունեությանը, այդ թվում՝ վարութային գործընթացներին, արձանագրված ձեռքբերումներին և թվացյալ անհաջողություններին:
Մասնավորապես՝ ՏՀԶԿ Ստամբուլյան հակակոռուպցիոն ցանցի գործողությունների ծրագրի 4-րդ փուլի արդյունքների վերաբերյալ ՀՀ զեկույց, (https://www.oecd.org/…/OECD-ACN-Armenia-4th-Round-Monitorin…), էջեր՝ 38-41, 48-51, ՀՀ 4-րդ փուլի պարտավորությունների կատարման ԳՐԵԿՈՅԻ գնահատման զեկույց (https://rm.coe.int/CoERMPublicCommonSea…/DisplayDCTMContent…) էջեր՝ 19-21, 61-63:
Միաժամանակ, ԵՄ «Աջակցություն Հայաստանում հանրային կառավարման ոլորտի բարեփոխումներին» ծրագրի 9-րդ և 10-րդ ցուցանիշները վերաբերել են Հանձնաժողովին, որոնք գնահատվել են ամբողջությամբ կատարված, իսկ դրա դիմաց հատկացված Ֆինանսական աջակցությունը ներկայումս տնօրինվում են գործող իշխանությունների կողմից։ Նույն կերպ դրական է Համաշխարհային բանկի արձագանքը, որը ՀՀ հայտարարագրման համակարգը դասակարգում է որպես միջազգային լավագույններից մեկը։
Հանձնաժողովը ևս մեկ այլ գնահատման է ենթարկվել «Մասնագիտացված հակակոռուպցիոն մարմինների անկախության և գործառնական արդյունավետության» գնահատում Եվրոպական միություն/Եվրոպայի Խորհուրդ ծրագրի շրջանակներում։ Հակակոռուպցիոն մարմինների անկախությունը գնահատվել է Գիլարդի անկախության ցուցիչի հիման վրա, իսկ գործառնական արդյունավետությունը՝ ըստ մակարդակների (անարդյունավետ, սահմանափակ արդյունավետություն, միջին արդյունավետություն, առավելապես արդյունավետ, բարձր արդյունավետություն)։ Ըստ անկախության ցուցիչի՝ Հանձնաժողովն առավելագույն 1 միավորից ստացել է 0․87 միավոր և վերջինիս գործառնական արդյունավետությունը գնահատվել է բարձր։ Այս ցուցանիշը Հայաստանի մյուս մարմինների ցուցանիշներից ամենաբարձրն է և տրամադրվում է Ուկրաինայի Հակակոռուպցիոն ազգային բյուրոյի ցուցանիշի հետ։
Ինչ վերաբերում է Հանձնաժողովից դուրս իմ գործունեությանը, ապա ամբողջական կենսագրական տվյալները հասանելի են բաց աղբյուրներում և գրաքննման կամ խմբագրական կրճատումների կարիք չունեն։
Որպես վերջաբան, չփաստարկված սուբյեկտիվ կարծիքներին սովորաբար վերաբերվում եմ ներողամտությամբ և կարեկցանքով, քանզի դրանք ի զորու չեն բացասաբար ներազդել իմ գործունեության և նույնիսկ տրամադրությանս վրա։
P.S․ «Տխրահռչակ» պիտակավորման կապակցությամբ՝ ՏՀԶԿ Ստամբուլյան հակակոռուպցիոն ցանցի գործողությունների ծրագրի արդյունքների վերաբերյալ ՀՀ զեկույցում Հանձնաժողովին առնչվող 10-րդ հանձնարարականի կատարման առնչությամբ ԱՊԱՔԱՂԱՔԱԿԱՆ և ՁԵՌՆՀԱՍ մոնիտորինգային թիմը նշել է․
«It took three years, strong leadership and continued efforts from the CEHRO to achieve this change. In the meantime, the CEHRO has been fairly active in applying its limited mandate in practice and promoting common standards for public sector integrity, sometimes even beyond its statutory functions. The CEHRO has produced a guidebook on filling in asset declaration forms, a handbook on ethics in public service and a number of studies on prevention of corruption, ethics, conflict of interest and asset declarations, as well as desk research on international practices on corruption related issues. The CEHRO has also elaborated its institutional development strategy and the action plan for 2016- 2018 aimed at further increasing its role in promoting public service integrity. In addition, it has played an instrumental role in developing progressive legal regulations on the CPC, asset declarations, conflict of interest enforcement and other issues, as a result of the successful cooperation with the Ministry of Justice of Armenia, other state bodies and civil society. The monitoring team would like to highlight the high level of professionalism and competences of the representatives the CEHRO met during the on-site visit and commend the dedicated work it has performed on promoting integrity in the challenging context of Armenia․»
Թուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են Փաշինյանին Ծափաթաղում հոր կողմից սպանված 3-ամյա Տիգրանի քույրն ու եղբայները վերադարձել են ընտանիքԱդրբեջանական բենզին կգնե՞ք ԶՊՄԿ-ում «Գիրք նվիրելու օրը» անակնկալներով անցավԱմենաինտելեկտուալ, ամենամեծ, ամենահայրենասեր, ամենա–ամենա՝ Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը ծնվել է հենց այս օրը. Մհեր ԱվետիսյանՊարտադիր կանխարգելիչ հետազոտություն անվճար, տարեկան մեկ անգամ. Հրայր ԿամենդատյանՍուրեն Սուրենյանցը ներկայացրեց «Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» ժողովրդական շարժումը (տեսանյութ) Հայտնաբերված հետախուզվողներ են տեղափոխվել քրեակատարողական հիմնարկ Մեր բանակը կարող է կրկին լինել ամենահզորը տարածաշրջանում․ Ավետիք ՉալաբյանԱրցախի վերահայացումը մեր քաղաքական ուղեգծի առանցքային տարրերից մեկն է լինելու. Ավետիք Չալաբյան Պետությունը պետք է աջակցի կրթությունից հետո համայնք վերադարձող երիտասարդին․ Ցոլակ ԱկոպյանԹուրքիան և Ադրբեջանը չպետք է թելադրեն Հայաստանի ապագան․ Արմեն ՄանվելյանՄեկնարկել է «Հաղորդակցության եղանակների բարեկամության մոնիթորինգ - 2025» շնորհանդեսը (լուսանկարներ, տեսանյութ)Աշտարակ-Վաղարշապատ ճանապարհին մեքենաներ են բախվել. կան տուժածներ Խոշոր հարկատուների առանցքային դերը ՀՀ պետական բյուջեում Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները ծրագրում են Գազայում կառուցել 5000 հոգանոց ռազմաբազա. The Guardian Երեկ սպшնվшծ Արսեն Վարդանյանը երգիչ էր… նոր մանրամասներ արտառոց դեպքից Մարթա Կոսը մարտի 19-20-ը կայցելի Հայաստան Ինձ են դիմել «Համահայկական ճակատ» շարժման կազմում գործող համանուն կուսակցության և «Ժողովրդական աշխարհազոր»-ի մի խումբ մեր հայրենակիցներ. Արշակ ԿարապետյանՎերադարձնենք լավատեսությունը հայ գյուղացուն. այգիներում չմթերված բերք չի՛ մնալու. տեսանյութԵթե Ռուսաստանի կողքին լինի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, սպшռնալիքը կլինի մշտական. Մեդվեդև Ձնախառն անձրև կարող է տեղալ․ եղանակն այս օրերին ԱրարատԲանկի գլխավոր հովանավորությամբ տեղի ունեցավ ԿարդաLove 5-րդ հոբելյանական փառատոնը Որոշ ժամանակ գազ չի լինի Հրդեհ է եղել երևանյան սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում Պետական պարտքի բեռը ՀՀ քաղաքացիների ուսերին է. Նաիրի Սարգսյան Արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները հասել են եռման կետի Երևանը վերածվել է 30-ականների Չիկագոյի Մոսկվան կոշտ զգուշացում է անում երկաթուղու հարցով Կառուցելու ենք առաջադեմ, տեխնոլոգիական և մարտունակ բանակ․ Ավետիք ՔերոբյանԿառավարությունը երեխայի նպաստ նշանակելու և վճարելու կարգը հաստատելու մասին նոր որոշում է ընդունել «Մարսել»-ը նոր գլխավոր մարզիչ ունի. պաշտոնական Իրականում ավագ դպրոցում սովորելը պիտի բարդ լիներ, որ հետո շրջանավարտները հանգիստ ընդունվեին բուհեր. Մենուա ՍողոմոնյանԿրթությունն ու մշակույթը` Սամվել Կարապետյանի ուշադրության կենտրոնում Մշակույթը մեր ազգային ինքնության հենասյուներից է․ Աննա ԿոստանյանԳերմանիումը կդարձնի պերովսկիտային մարտկոցները տիեզերքին համապատասխան Մինչև կեսգիշեր ջուր չի լինելու․ հասցեներ Պարեկ է վրաերթի ենթարկվել Կոմիտասի պողոտա-Փափազյան խաչմերուկում Ինչպես պետք է գործի TRIPP-ը, եթե երբևիցե գործարկվի. Ավետիք ՉալաբյանԿիբեռհանցագործության դեմ պայքարը չափազանց կարևոր և արդիական հանձնառություն է. Հրայր ԿամենդատյանԲարձր ենք գնահատում Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը, որը կոչված է համախմբելու աշխարհասփյուռ հայության կարողությունները. Աշոտ Գրիգորյան«Երբ եկավ Վիգեն Չալդրանյանը, իմ կարիերային վերջ եղավ». Արմինե Պողոսյան Մենք ամեն գնով պետք է պաշտպանենք մեր ինքնությունը․ Արթուր Վանեցյան ԱՄՆ-ը պատրաստ է առաջիկա օրերին հшրված հասցնել Իրանին. CBS NEWS Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում և ներքաղաքական ճնշումների ստվերը Արդյունաբերական վերածնունդի օրակարգ․ «Միասնության թևեր»-ը ներկայացրեց իր տնտեսական տեսլականը Մենք այնքան ենք իրար ատում ու այնքան ենք իրար հանդեպ թշնամացած, որ մեզ օտար թշնամիներ էլ պետք չեն. Մհեր ԱվետիսյանԲաց նամակ ՀՃՇ առաջնորդ գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանին` Ազգային Հպարտության Տրիբունալի վերաբերյալԱշխարհաքաղաքական նոր «մեսիջներ». անվտանգության ավանդական երաշխիքներն այլևս հուսալի չեն. «Փաստ»