«ԿԳՆՍՆ-ում միֆեր են պտտվում, որ ուսուցիչը ռոբոտ է ու չունի անձնական կյանք». ուսուցիչները զայրացած են որոշումից
Ուսուցիչների շրջանում բուռն դժգոհությունների տեղիք է տվել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության՝ օրեր առաջ կայացրած որոշումը, համաձայն որի ուսուցիչները պարտավոր են մինչեւ ապրիլի 20-ը «Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգ»–ի էլեկտրոնային մատյանում լրացնել երկրորդ կիսամյակի սկզբից մինչեւ մարտի 13-ը նշանակված գնահատականները:
«Հաշվի առնելով ուսուցիչների ծանրաբեռնվածությունը`դպրոցն իրավասու է ընտրել ամենահարմար եղանակը եւ աշխատանքն իրականացնել օպերատորների կամ առանձնացված պատասխանատու անձի միջոցով կամ ներգրավելով ուսուցիչներին»,–ասված է ԿԳՄՍ–ի տարածած հայտարարությունում։
Բանն այն է, որ ուսուցիչներն այս ընթացքում գնահատականներն արդեն իսկ անցկացրել են նախարարության հետ պայմանագիր ունեցող dasaran.am կրթական ծրագրի օնլայն հարթակում, որը միավորում է Հայաստանի եւ Արցախի 1,488 պետական հանրակրթական դպրոց եւ ունի 1,214,409 գրանցված բաժանորդ (աշակերտ, շրջանավարտ, ծնող, ուսուցիչ եւ տնօրեն)։
ԿԳՄՍ–ի տարածած հայտարարությանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում արձագանքել է շուրջ 700 օգտատեր, որոնց գերակշիռ մասը չի թաքցրել որոշման վերաբերյալ իր վրդովմունքը։
«ԿԳՆՍՆ-ում միֆեր են պտտվում, որ ուսուցիչը ռոբոտ է ու չունի անձնական կյանք, այլ կենցաղային աշխատանքներ եւ վերջապես հանգստի իրավունք։ Բացի այդ, վարչապետը կոչ է անում սահմանափակել շփումները, այնինչ դուք դրդում եք մարդկանց գնալ դպրոց ու ինչ-որ ձեւ մատյանների ինֆորմացիան վերցնել»,–գրել է օգտատերերից մեկը։ Մեկ այլ օգտատեր էլ հիշեցրել է, որ երկրում արտակարգ դրության ռեժիմ է, եւ ուսուցիչները աշխատանքի չեն գնում։
«Բոլորդ գիտեք, որ գործող տրանսպորտ չկա, տեղաշարժման խնդիր կա։ Հետաքրքիր է, թե մատյանները ո՞նց ենք վերցնելու։ Իսկ կասե՞ք օպերատորը քանի աշակերտի գնահատական կարող է մուտքագրել՞»,–գրել է նա։
Ուսուսիչներից մեկն էլ առաջարկել է մատյանները նկարել եւ ուղարկել նախարարություն.
«Թող դպրոցներից նկարեն ուղարկեն ԿԳՄՍ նախարարություն, այնտեղ նստած ոչինչ չանողները, ովքեր ստանում են պարգեւավճարներ, անցկացնեն էլ. մատյան, իրենց է պետք, թող իրենք էլ անեն։ Այս գործը չի բարձրացնում կրթության որակը»,–մեկնաբանել է ուսուցիչը։
Նշենք, որ այս ընթացքում շատ ուսուցիչներ եւ աշակարտներ դժվարանում են կազմակերպել հեռավար ուսուցում, քանի որ չեն տիրապետում կամ չունեն համապատասխան տեխնիկական հմտություններ։ Շատերն էլ պնդում են, որ հեռավար ուսուցումն իրեցից շատ ժամանակ եւ էներգիա է խլում։
Այս կապակցությամբ ուսուցիչներից մեկը մի մեկնաբանություն է արել.
«Իմ ութ տարեկան երեխան այսօր ինձանից նեղացած քնեց, որովհետեւ իր խոսքերով ասած՝ «ես իմ աշակերտներին ավելի շատ եմ սիրում, քան իրեն»։ Ժամանակ թողեք,որ նաեւ մայր մնանք, ոչ թե էլեկտրոնային գրագիր դառնանք»,–գրել է նա։
Պարզվում է, ԿԳՄՍՆ–ի այս որոշումը պայմանավորված է «Dasaran.am» կրթական ծրագրի ղեկավարության հետ ունեցած տարաձայնություններով։
Նշենք, որ ապրիլի 10–ին դատախազությունը հայտարարեց «Dasaran.am» կրթական ծրագրին հատկացված դրամաշնորհային ծրագրի գործընթացում առանձնապես խոշոր չափերի առերեւույթ հափշտակության դեպքի մասին։
ՀԿ-ի կողմից անապրանք փաստաթղթեր ձեռք բերելու հանգամանքն, ըստ դատախազության հաղորդագրության, առերեւույթ վկայում է դրամաշնորհային պայմանագրերով սահմանված պահանջների խախտման, այն է՝ նախատեսված ֆինանսական աջակցության գումարները վերոնշյալ չափով պայմանագրով նախատեսված նպատակներով չօգտագործելու եւ կազմակերպության ծառայողների կողմից հնարավոր վատնելու մասին։ Դեպքի կապակցությամբ հարուցվել է քրեկանա գործ՝ Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով` առանձնապես խոշոր չափերով յուրացնելը կամ վատնելը:
Չնայած հարուցված քրեական գործին՝ «Dasaran.am» կրթական ծրագրի հիմնադիր նախագահ Սուրեն Ալոյանը երեկ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով տեխնոլոգիական լուծում տալ եւ աշակերտների գնահատականները Dasaran.am կայքից փոխանցել նախարարության կողմից գործարկված նոր էլեկտրոնային մատյանին։
Խնդրին անդրադարձել է նաեւ կրթության փորձագետ Անահիտ Բախշյանը։
«Միանգամայն խելամիտ առաջարկ է Սուրեն Ալոյանի առաջարկը, ԿԳՄՍ նախարարությունը պարտավոր է ընդառաջել այս նախաձեռնությանը՝ ելնելով 38000 ուսուցիչների շահերից ու պահանջներից։ Սակայն մի կարեւոր հարց է ծագում, թե dasaran-նն այս գործը տարիներ շարունակ արդեն իրականացնում էր ու մանկավարժները դրան ընտելացել էին, ի՞նչ կարիք կար այս գործընթացը տալ ԿՏԱԿ ՊՈԱԿ-ին, ինչո՞ւ եք սեւեռվել արդեն կայացած այս մասնավոր կառույցը քանդելու վրա, որը 10 տարում պետությունից ստացել է ընդամենը 210մլն դրամ, իսկ ԿՏԱԿ-ը տարեկան ստացել է 800մլն-ից ավել դրամ, բայց այս գործը չի արել ու հիմա մասնավոր կառույցն ուժեղացնելու փոխարեն, նույն նպատակի համար պետական միջոցները պարզապես վատնում եք, ինչո՞ւ։ Էլ չեմ ասում, թե ինչ անելանելի վիճակի մեջ եք դնում մանկավարժներին, ո՞նց եք պատկերացնում այդ աշխատանքը։
Սա ի՞նչ վերաբերմունք է մանկավարժների նկատմամբ։ Ինչո՞ւ եք վտանգում մանկավարժների առողջությունը»,–գրել է Անահիտ Բախշյանը։
Այս փուլը հաղթահարելու դեպքում կվազեմ ամբողջ Երևանով․ Սանդրո ՊերկովիչՎիճաբանություն և ծեծկռտուք. լողավազանի դիմաց 5 հոգով ծեծի են ենթարկել երիտասարդներին․ վիրավորներ կանՊարզվել է Աջափնյակում կրակոցների հետևանքով մահացածի և 7 վիրավորների ինքնությունը․ մանրամասներԸնտրական շրջանի բացումից երկու օր անց․ Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներինՀրավառելիքի խանութում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով 12 մարդ է զոհվելՈստիկանները պարզել են Աջափնյակում կրակոցների դեպքի մասնակից անձանց շրջանակըԹրամփի համբերությունը սպառվել է. Իրանի դեմ պատերազմի հավանականությունը 90 % է. ԶԼՄՁայնը շատ բարձր էր․ երեխաներ էին խաղում, վախեցան, փախան, նրանցից մեկն էլ ընկավ. Աջափնյակի բնակչուհին՝ կրակոցների մասին«Պետք է համախմբվել «Ո՛չ Արևմտյան Ադրբեջանին» օրակարգի շուրջ»․ նամակ՝ ՄԱԿ ներկայացուցչությանը (տեսանյութ)ԶՊՄԿ-ն ձեռք բերեց տարածաշրջանում առաջին Komatsu PC 4000 մակնիշի էքսկավատորըՄեկնարկում է Ժամանակակից երաժշտության փառատոնըԻ՞նչն է եղել Աջափնյակի կրակnցների պատճառը․ մարդիկ տեղյա՞կ են Արտաշատում բացվել է Ամերիաբանկի նոր մասնաճյուղը․ հատուկ առաջարկներ նոր հաճախորդների համար«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարում է ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն ունեցող անկուսակցական քաղաքացիների գրանցման մեկնարկը․ Էդմոն ՄարուքյանՄեկ զnհ, երեք վիրաhատվող քաղաքացի՝ ծանր վիճակում. Աջափնյակի կրակnցների հետևանքը IDBank-ը զգուշացնում է համացանցում սոցիոլոգիական կեղծ հարցումների աճի մասինԿրակnցներ և վիրավnրներ Երևանում․ ի՞նչ է եղել Այսօր տեղի ունեցավ «ՀայաՔվե» միավորման պաշտոնական շնորհանդեսը. Ավետիք ՉալաբյանTRIPP-ը պետք է իրականացվի հայկական սուվերեն վերահսկողության ներքո․ Ավետիք ՉալաբյանԹույլ տալով ֆրանսիացիներին կռվել Ուկրաինայում՝ Փարիզը մեկ ուղղությամբ տոմս է տալիս նրանց. ՌԴ ԱԳՆ Տարեցները պետք է ազատվեն տրանսպորտային վճարից․ Հրայր ԿամենդատյանՈվքե՞ր կստանան երրորդ և հաջորդ երեխաների համար նախատեսված նպաստ Փաշինյանը մեկնել է Վաշինգտոն՝ Թրամփի արկածախնդրությանը մասնակցելու Իշխանությունները հիմնովին ձախողել են Երևանի փոսալցման աշխատանքները Պարգևատրել են «պադավատով», որ չնեղացնեն Հնդկաստանում արևային էներգետիկան դարձել է սեփական հաջողության գերին 18 արդարների գործով դատական նիստը տեղի կունենա փետրվարի 19-ին. Սրբազան ՊայքարԹոշակները 50 տոկոսով կբարձրացնենք․ 36․000-ով թոշակառուն կամաց-կամաց գնում է կործանման «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը փորձում է նույնացնել հայրենիքն ու պետությունը․ Արեգ Սավգուլյան«ՀայաՔվե» միավորման քաղաքական հայտի շնորհանդեսը` լուսանկարներովԳազ չի լինի որոշ ժամանակ Amnesty International-ը Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը արդարադատության նկատմամբ ծաղր է որակել «Բացառում ենք գործող վարչախմբի, նրա արբանյակների, նախորդ իշխանությունները ներկայացնող ուժերի հետ դաշինքները». Ավետիք ՉալաբյանԵթե ճամփաբաժանը ճիշտ անցնենք՝ դրան կհաջորդի հազարամյակներ. Ավետիք ՉալաբյանԱվետիք Չալաբյանը ներկայացրել է նոր քաղաքական ուժի՝ «Հայկական քվե»-ի առաջնահերթություններըԲարձրագույն կրթությունը ՀՀ քաղաքացիների համար պետք է լինի անվճար․ Ցոլակ Ակոպյան Կրթության բնորոշիչ հատկանիշները պետք է լինեն արժեքն ու որակը․ Մենուա ՍողոմոնյանՀայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվում «ՀայաՔվե» - ն ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացնումՓոշիացնում են պետական միջոցները․ Նաիրի Սարգսյան Ֆասթ Բանկն արժանացել է մրցանակի Mastercard միջազգային վճարային համակարգի կողմից Հայաստանն ու Միացյալ Թագավորությունն ամրապնդում են կիբերպաշտպանական ոլորտում կապերը «Defence Cyber Marvel 2026» վարժանքների շրջանակում Սանաե Տակաիտին վերընտրվել է Ճապոնիայի վարչապետ Շվեյցարիայում ընթացող եռակողմ հանդիպման մասնակիցները կշարունակեն աշխատել ուկրաինական կարգավորման շուրջ համաձայնագրի վրա. Ուիթքոֆ Ձմեռային Օլիմպիական խաղեր. Ադելիա Պետրոսյանը 5-րդն է կարճ ծրագրից հետո Նիկոլ Փաշինյանը վախեր ունի. հասարակության շրջանում ամենաբարձր վարկանիշն իրենը չէ. Կոստանյան Երևան-Աշտարակ ավտոճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ կան տուժածներ Անվճար բուհական կրթություն. Հրայր ԿամենդատյանՈչ մի վարկյան չենք մոռանում, որ Միքայել Սրբազանը քաղբանտարկյալ է. Այս պահին սրբազան հայրը գտնվում է Սովետական ԿԳԲ պադվալում. Էդմոն ՄարուքյանԳույքահարկի արտոնություն թոշակառուներին. Հրայր Կամենդատյան