Քաղաքացին ահազանգել է, որ հոգեբուժարանում իր որդին ծեծի է ենթարկվել. ՄԻՊ-ն արագ արձագանքման վարույթ է սկսել
Մարդու իրավունքների պաշտպանը սեփական նախաձեռնությամբ քննարկում է սկսել քաղաքացու նկատմամբ հոգեբուժարանում տղայի վատ վերաբերմունքի, այդ թվում՝ ծեծի վերաբերյալ հայտարարության հիման վրա։ Ստացվել է նաև ահազանգ:
Հաշվի առնելով, որ հարցի վերաբերյալ հրապարակումներում առկա են մանրամասն տվյալներ, Մարդու իրավունքների պաշտպանն անհրաժեշտ է համարում  ներկայացնել հետևյալ պարզաբանումները.
1. 2020 թվականի ապրիլի 25-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի  թեժ գծի հեռախոսահամարին զանգահարել է լրագրող Գագիկ Շամշյանը և տեղեկացրել, որ իրեն դիմել է հոգեբուժարանում բուժում ստացող քաղաքացու մայրը և տեղեկացրել, որ իր կարծիքով իր որդին վատ վերաբերմունքի, այդ թվում՝ ծեծի է ենթարկվել հոգեբուժարանում։ Երիտասարդը հոգեբուժարանից տեղափոխվել էքաղաքացիական բժշկական հիվանդանոց:
Մայրը Պաշտպանի աշխատակազմին տեղեկացրել է, որ հոգեբուժական կազմակերպություն ընդունվելիս իրեն հավաստիացրել են, որ իր տղան հոգեկան առողջության լուրջ խնդիրներ չունի և կարճատև բուժումից հետո դուրս կգրվի: Ըստ մոր՝ իր տղայի հոգեբուժարան ընդունվելուց հետո ինքը 7 օրվա ընթացքում անընդհատ զանգահարել է բաժանմունք, ցանկացել խոսելորդու հետ կամ տեսակցել նրան, սակայն հոգեբուժարանի աշխատակիցները տարբեր պատճառաբանություններով իրեն դա անելու հնարավորություն չեն տվել:
1. Ըստ տղայի մոր՝ չնայած հոգեբուժարանի հավաստիացումներին ապրիլի 22-ին հոգեբուժական կազմակերպությունից զանգահարել են իրեն և հայտնել, որ իր տղան ունի առողջական լուրջ խնդիրներ, վիճակը կտրուկ վատացել է, որի արդյունքում իր որդուն տեղափոխել են քաղաքացիական բժշկական հիվանդանոց: Կենտրոնում մայրը նկատել է, որ որդու մարմնի վրա առկա են վնասվածքներ, բերանի խոռոչի վերքեր և կոտրված ատամներ, իսկ հետագայում իրեն տրամադրված հագուստի վրա՝ ոտքի հետքեր: Կենտրոնում որդին ստացել է անհրաժեշտ բուժօգնություն, որից հետո մայրը որդուն տեղափոխել է տուն:
2. Մայրը Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցչին տեղեկացրել է, որ տղան դեռ ունի հոգեբուժական օգնության կարիք, սակայն ինքը չի ցանկանում նրան կրկին տեղափոխել հոգեբուժական հաստատություն: Վերջինիս հետ տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում Պաշտպանի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարող է աջակցել այլ հոգեբուժական կազմակերպություն տեղափոխվելու հարցում, սակայն մայրը նշել է, որ իրենց կայցելիհոգեբույժ, և, եթե վերջինս տա ստացիոնար բուժման ցուցում, ապա կդիմի Մարդու իրավունքների պաշտպանին:
3. Մի քանի ժամ անց մայրը զանգահարել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ և հայտնել, որ իր որդին ունի ջերմություն: Նրան առաջարկվել է հրավիրել շտապ բժշկական օգնության ծառայություն:
4. Ապրիլի 26-ին որդու առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու նպատակով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը կապվել է մոր հետ, ով հայտնել է, որ իր որդու հետ միասին գտնվում է նույն հոգեբուժարանում: Ըստ նրա՝ իրեն զանգահարել են հոգեբուժական կազմակերպությունից, նշել իր տղայի հոգեբուժական օգնություն ստանալու անհրաժեշտության մասին և առաջարկել տեղափոխել հոգեկան առողջության կենտրոն:Զանգից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը կապվել էհոգեբուժական կազմակերպության իրավասու ներկայացուցչի հետ, ով նշել է, որ քաղաքացու առողջական վիճակը մտահոգիչ է:
5. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ապրիլի 27-ին լրացուցիչ հարցմամբ կրկին տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, որ քաղաքացու առողջական վիճակը լուսադեմին կտրուկ վատացել է, և նա տեղափոխվել է առողջապահականբազմամասնագիտական բժշկական կենտրոնի սուր թունավորումների բաժանմունք՝ «դեղորայքային թունավորում» նախնական ախտորոշմամբ:
6. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ապրիլի 27-ի և 28-ի բանավոր հարցումներով բժշկական կենտրոնից ստացվել է պարզաբանում այն մասին, որ քաղաքացու առողջական վիճակը կայուն ծանր է:
7. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում նախաձեռնված է արագ արձագանքման քննարկման վարույթ: