Թոշակները 50 տոկոսով կբարձրացնենք․ 36․000-ով թոշակառուն կամաց-կամաց գնում է կործանման Գազ չի լինի որոշ ժամանակ Amnesty International-ը Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը արդարադատության նկատմամբ ծաղր է որակել Հայաստանն ու Միացյալ Թագավորությունն ամրապնդում են կիբերպաշտպանական ոլորտում կապերը «Defence Cyber Marvel 2026» վարժանքների շրջանակում Սանաե Տակաիտին վերընտրվել է Ճապոնիայի վարչապետ Շվեյցարիայում ընթացող եռակողմ հանդիպման մասնակիցները կշարունակեն աշխատել ուկրաինական կարգավորման շուրջ համաձայնագրի վրա. Ուիթքոֆ Ձմեռային Օլիմպիական խաղեր. Ադելիա Պետրոսյանը 5-րդն է կարճ ծրագրից հետո Երևան-Աշտարակ ավտոճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ կան տուժածներ Ուկրաինայի հարցով կարգավորմանն ուղղված ցանկացած քայլ նշանակություն ունի. Զախարովա Ջուր չի լինի որոշ հասցեներում
Բժիշկները ոչ միանշանակ են գնահատում ԱԴ պայմաններում ԱՆ համակարգում կենտրոնացված կառավարման նախաձեռնությունը
Առողջապահության նախարարության համակարգում կենտրոնացված կառավարման մասին օրենքը կարող է երկակի ազդեցություն ունենալ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց բժիշկ Արմինե Ալավերդյանը:
«Եթե խոսենք բուժկենտրոնների մասին, որոնք ներգրավված են կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, ապա փոփոխությունը կարող է համակարգել աշխատանքը, ինչը թույլ կտա ավելի օպերատիվ որոշումներ կայացնել»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է այլ բուժհաստատություններին, որոնք կապ չունեն կորոնավիրուսի դեմ պայքարի հետ, ապա այստեղ, նրա խոսքով, նման որոշումների ընդունման նպատակահարմարության հարց է առաջանում:
«Միասնական կենտրոնից կառավարումը կարող է որոշակի իմաստով բացասական ազդել ծառայությունների մատուցման տեսանկյունից»,-պարզաբանեց Ալավերդյանը:
Իր հերթին, մանկաբույժ-ինֆեկցիոնիստ Հռիփսիմե Ապրեսյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց. «Չէի ասի, թե այդ առումով դրական կարծիք ունեմ»:
«Արմենիկում» բուժկենտրոնի կլինիկական ծառայության ղեկավար Վիոլետա Սարգսյանն էլ նշեց, որ աջակցում է այդ նախաձեռնությանը: «Առաջին օրվանից մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել օգնել վարակի դեմ պայքարում, ընդունել պացիենտներին, հետազոտություններ անցկացնել»,-ասաց նա:
Նշենք, որ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը արտակարգ դրության պայմաններում առողջապահության համակարգում կենտրոնացված կառավարման մասին օրինագծերի փաթեթ է մշակում:
Համաձայն սպասվող օրենսդրական փոփոխությունների՝ արտակարգ դրության ժամանակահատվածում կառավարությանը կտրվի լիազորորություն Հայաստանի Հանրապետության բոլոր բժշկական կենտրոնների կառավարումը փոխանցելու առողջապահության նախարարությանը՝ անկախ բուժահաստատությունների ենթակայության եւ սեփականության ձեւից։
Փոփոխության համաձայն՝ առողջապահության նախարարությունը կկարողանա ըստ անհրաժեշտության իրականացնել լիցենզավորված բոլոր բժշկական հաստատությունների կառավարումը, իրավունք կունենանա նշանակել ժամանակավոր տնօրեններ, որոնք ուղղակիորեն կենթարկվեն նախարարությանը եւ կկատարեն նախարարի ցուցումները, որպեզի ապահովվի արտակարգ դրության ժամանակ անհրաժեշտ բժշկական ծառայությունների ամբողջ ծավալով մատուցումը: