ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը կոչ է անում հայրենակիցներին զգոն, զսպված լինել եւ չտրվել սադրանքներին
Վերջին օրերին մենք շարունակել ենք արձանագրել ադրբեջանական կողմի փորձերը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի պատճառած լարված իրավիճակը Ռուսաստանի Դաշնության տարածք տեղափոխելու եւ երկու ժողովուրդների համայնքների միջեւ կոնֆլիկտ ստեղծելու ուղղությամբ: Այս մասին նշվում է Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանության հայտարարության մեջ:
«Մասնավորապես, այս դրսեւորումները տեղի են ունենում Մոսկվայի եւ Ռուսաստանի այլ քաղաքների առեւտրատնտեսական հարթակներում, որոնք այս կամ այն ​​կերպ կապված են Ադրբեջանի իշխանությունների հետ: Անցած գիշերվա իրադարձությունները, որոնք ուղեկցվել են բազմաթիվ սադրանքներով, ինչպես նաեւ հարձակումներով հայերի վրա, ցավոք, եւս մեկ անգամ ցույց են տալիս ադրբեջանական կողմի գործողությունների միտումնավոր բնույթը: Այս սադրանքների նպատակն է խաթարել Ռուսաստանում ազգամիջյան ներդաշնակության հիմքերը, նպաստել բազմազգ հասարակության մեջ լարվածության աճին եւ երկրում կոնֆլիկտային իրավիճակների նախադեպեր ստեղծել: Դեսպանությունը, Ռուսաստանի հայերի միությունը եւ այլ կառույցները անցած գիշեր տեղի ունեցած իրադարձությունների, ինչպես նաեւ սադրանքների այլ փորձերի մասին տեղեկացրել են Ռուսաստանի Դաշնության համապատասխան մարմիններին:
Մենք հավատում ենք, որ պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակը կարգավորելու համար ՝ հետագա զարգացումներից խուսափելու համար: Ռուսաստանի տարածքում տեղակայված տնտեսվարող սուբյեկտները, անկախ ազգությունից և քաղաքացիությունից, պետք է համապատասխանեն Ռուսաստանի Դաշնության օրենքներին:
Մենք կարծում ենք, որ պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակը կարգավորելու համար՝ հետագա զարգացումներից խուսափելու նպատակով: Ռուսաստանի տարածքում գտնվող տնտեսվարող սուբյեկտները՝ անկախ ազգությունից եւ քաղաքացիությունից, պետք է հետեւեն Ռուսաստանի Դաշնության օրենքներին:
Միեւնույն ժամանակ, ելնելով ստեղծված իրավիճակից եւ հայկական համայնքը զանազան սադրիչ գործողություններում ներգրավելու փորձերից, մենք մեր հայրենակիցներին խնդրում ենք լինել զգոն, զսպված եւ չտրվել սադրանքներին, չմասնակցել տարբեր գործողություններին կամ նախաձեռնություններին, որոնք կազմակերպվել են ի պատասխան ադրբեջանական կողմի սադրանքներին:
Մենք շարունակում ենք աշխատել ծագած խնդիրները լուծելու ուղղությամբ՝ հավատարիմ մնալով ազգամիջյան հանգստությունը պահպանելու սկզբունքին:
Ցանկացած սադրիչ դրսեւորումների դեպքում խնդրում ենք անմիջապես հայտնել դեսպանատան, Ռուսաստանի հայերի միության եւ այլ կառույցների թեժ գծերին, ինչպես նաեւ՝ կապ հաստատել իրավապահ մարմինների հետ: